Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hudeyde’de geniş çaplı operasyon hazırlığı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu, Hudeyde’nin tamamını kurtarmak için 3 yeni tugay takviyesi ile geniş çaplı bir saldırıya hazırlanırken, Husi milisler ise güney mahallelerinin ana caddelerinde siperler kazmaya devam ediyor.

Ulusal Ordu ve direniş güçleri, Hudeyde havaalanının çevresini korumayı başarırken milisler Hudeyde’nin güneydoğusundaki bölgelere saldırılar düzenledi. Ulusal Ordu güçlerinin başlattığı operasyon sonucunda milisler geri püskürtülürken birçoğu da yakalandı.

BAE’den operasyonlara dair açıklama

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Dışişlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Dr. Enver Karkaş, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada önceliklerinin, Husi milislerinin Hudeyde’den barışçıl bir şekilde çekilmesi olduğuna dikkat çekerek, operasyonların Yemen’de devam eden savaşı sona erdirmek için gerekli olduğunu belirtti.

Karkaş Twitter mesajında, Birleşmiş Milletler’in (BM) Hudeyde ve Yemen’de sürdürdüğü çabaları desteklemeye devam ettiklerinin de altını çizdi.

BAE’nin BM Daimi Temsilcisi Lana Nusseibeh ise, uluslararası toplumun BM’in ilkelerini kabul etmesi gerektiğini vurgulayarak, özellikle İran’ın bu normları ihlal ettiğini dile getirdi.

Sağlık ekipleri yaraları sarmaya devam ediyor

Öte yandan, Arap Koalisyonu’na bağlı sağlık ekipleri batı sahil bölgesindeki halkın yaralarını sarmaya devam ediyor.

Sağlık ekipleri, söz konusu bölgede çocuk, kadın ve yaşlılara tıbbi hizmetler sunarken, Yemen’in batı kıyısında yerleşimden uzak alanlarda yaşayan kronik hastalıklardan muzdarip olan halkı evlerinde ücretsiz olarak tedavi ediyor.