Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hudeyde’de Husiler için çember daralıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen ulusal ordusu ve meşruiyete destek Koalisyon güçleri, stratejik öneme sahip liman kenti Hudeyde’yi darbeci Husilerden kurtarma operasyonu için havadan ve denizden çıkarma yapmayı planlıyor.

Yerel kaynaklar, Yemen güçlerinin başlattığı kuşatma operasyonunun Husi cephesinde paniğe neden olduğunu, Yemen güçlerinin Hudeyde Havaalanı’nın iki kilometre yakınına kadar ilerlediğini aktardı.

Suudi Arabistan öncülüğündeki Koalisyon’un hava kuvvetleri, Hudeyde Havaalanı çevresinde mevzilenen Husilere yönelik bombardımana devam ediyor.

Şarku’l Avsat’a açıklamalarda bulunan Hudeyde Valisi Hasan Tahir, Yemen ordusu ve Arap Koalisyonu’nun ülkede meşruiyeti yeniden tesis etmek için tüm seçenekleri denediğini, Hudeyde’nin darbecilerden özgürleştirilmesi ve şehir merkezine ilerleyişi hızlandırdırmak için hava ve deniz desteğini artırdığını belirtti.

Tahir, Koalisyon uçaklarının şehir merkezini kurtarmak için Halk Direniş Güçleri’ne destek verdiğini, kent içerisindeki yerel güçlerin de Husilere karşı direniş başlatacağını ifade etti.

Vali Tahir, askeri harekatın kent halkına zarar vermemek için dikkatli olarak yürütüldüğünü ve sivil yerleşim bölgelerine askeri müdahalede bulunulmadığını vurguladı. Tahir bu konuda tek endişelerinin Husilerin sivilleri canlı kalkan olarak kullanma taktiği olduğunu kaydetti.

Drabeci Husiler 2014’ün eylül ayında Hudeyde kentini işgal etti. İşgal sonrası İran’dan silah ve balistik füze sevkiyatını Hudeyde Limanı üzerinden yapan Husiler ayrıca uluslararası deniz ticareti güvenliğini de tehdit ediyor. Kızıldeniz’den geçen ve limana demirleyen birçok sivil şilep ve tankerden zor kullanarak haraç alıyor.