Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hudeyde’de Husilere ağır darbe | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Husi milisleri, Yemen’deki koalisyon güçleri tarafından el-Hudeyde’deki 5. Askeri Bölge komutanlığına başlatılan saldırılarda Husilerin önde gelen komutanlarından Muhammed Abdul Kerim el-Ğammari’nin öldürülmesi ile büyük bir darbe yaşadı.

Sahadan alınan bilgilere göre, Arap koalisyonunun terörden arananlar listesinde 16 sırada yer alan el-Ğammari, koalisyonun el-Hudeyde’deki 5. Askeri Bölge komutanlığına düzenlediği baskında Abdul Kerim el-Husi adlı başka bir lider ve beraberlerindeki 7 milisle öldürüldü.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, Yemen Ulusal Ordu kuvvetlerinin Kızıldeniz’deki kıyı kenti Hudeyde’den sadece 9 kilometre uzaklıkta olduğunu açıkladı.
Sözcü, ordunun Hudeyde şehrine 9 kilometre uzaklıkta bulunan bir mesafede durarak, bir sonraki operasyonlara yönelik hazırlık yaptığını bildirdi.

May-Trump, Yemen’i görüştü

Öte yandan İngiltere Başbakanı Theresa May, 4 Haziran’da ABD Başkanı Donald Trump ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. İki lider, görüşme sırasında Yemen’deki mevcut duruma değinirken, “Yemen’deki Husilere sağladığı destek de dahil olmak üzere İran’ın istikrarı bozucu faaliyetlerine karşı koymak için birlikte çalışmaya devam etmenin önemini” ele aldı.