Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hudeyde’de mayın patladı: 4 çocuk yaralandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Hudeyde’nin güneyinde Husi milislerin döşediği mayınların patlaması sonucu 4 Yemenli çocuk yaralandı.

Ulusal Ordu güçleri, Taiz’in batısındaki Husi milislerin kontrolünde olan bölgeye yapılacak operasyonlara hazırlık olarak el-Vaziye kasabasındaki el-Barah ve el-Kadha cephelerine geniş çaplı askeri takviyeler yaptı. Ordu güçleri, Yemen’in batısındaki Hudeyde sahil şehrinin doğusunda denizden atılan füze bulduklarını açıkladı.

Hudeyde, Taiz, Saada (milislerin kalesi) ve el-Beyda başta olmak üzere geçtiğimiz iki gün boyunca farklı savaş cephelerinde çatışmalar tırmandı. Meşruiyeti destekleyen koalisyon güçleri de çatışmalar sırasında Ulusal Ordu’ya hava desteği sağladı. Çatışmalarda onlarca Husi milis öldü ve yaralandı. Aynı şekilde Ulusal Ordu güçleri, Hudeyde yakınlarındaki Hacca bölgesinde yaşanan çatışmalarda ilerleyişlerini sürdürdü.

Amalika Tugayları kaynakları tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, Amalika Tugayları’na bağlı güçler, Taiz’in batısındaki el-Vaziye’de bulunan el-Barah ve el-Kadha cephelerine geniş çaplı takviyeler gerçekleştirdi. El-Barah ve el-Kadha cephelerindeki Amalika Tugayları çok sayıda ekipman ve teçhizatla donatıldı. Kaynaklar, “Güçler, kurtarılan alanların güvenliğini sağlamak ve kaçakçılık faaliyetleriyle mücadele etmek için çalışıyor” açıklamasında bulundu.

Yapılan yazılı açıklamada, “Amalika Tugayları güçleri, Hudeyde şehrinin 10 kilometre doğusundaki yakınlarındaki tarım alanlarının yakınlarında toprağa gömülü olarak Husi milislere ait çok sayıda denizden atılabilen füze ele geçirildi” ifadelerine yer verildi. Açıklamada ele geçirilen füzelerin, Rus yapımı olduğu ve darbeler sonrası Husi milislerin yağmaladığı devlet malı olduğu kaydedildi.

Ulusal Ordu güçleri yaklaşık 4 ay önce de Hudeyde’nin güneyindeki el-Dureyhimi’deki bir bölgeyi kurtarma operasyonunda çok sayıda deniz füzesi ele geçirmişti.

Husilerin döşediği mayınlar patladı: 1 ölü, 5 yaralı

Öte yandan milisler, el-Dureyhimi ve el-Tuhayta’da başta olmak üzere çok sayıda köyü bombalamaya devam ediyor. Bu bağlamda milislerin saldırıları sonucunda çok sayıda sivilin öldüğü ve yaralandığı ifade edildi. Husilerin kontrolleri altındaki bölgelere, ordu güçleri tarafından ele geçirilmeden önce rastgele döşediği mayınların patlaması sonucunda 5 kişi yaralandı. Amalika Tugayları’nın aktardığına göre, Hays şehrinin güneyindeki bir yola döşenen mayının patlaması sonucunda Ahmed Hadım Dehmeş adlı bir vatandaş yaşamını yitirdi ve 5 sivil de yaralandı.

Hudeyde’nin güneyinde bulunan Beyt el-Fakih kasabasına bağlı el-Cah bölgesinde de bir mayının patlaması sonucunda 4 çocuk yaralandı.

Suudi mayın ekibi 450 mayın patlayıcıyı imha etti

Ulusal Ordu’ya bağlı ve Suudi mühendislik ekipleri ise kurtarılan bölgeleri mayınlardan temizleme operasyonlarına devam ediyor.

Suudi Arabistan Mayınları Temizleme Projesi Ekibi, Şebve bölgesindeki Asilan kasabasında yaklaşık 450 mayını, patlayıcı maddeyi ve mühimmatı imha etti. Yemen’in resmi haber ajansı SABA’nın aktardığına göre Mayınları Temizleme Projesi Ekibi Direktörü Usame el-Kasibi, imha sürecinin ekip tarafından yürütülen mayın temizleme operasyonlarının tamamlayıcısı olduğunu belirtti.

Husi komutan Ebu Ali öldürüldü

Diğer taraftan çok sayıda Husi milis, el-Beyda, Saada ve Taiz’de son 72 saat içerisinde Ulusal Ordu güçleri ile patlak veren çatışmalarda öldü ve yaralandı. Taiz’deki medya merkezinin Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Husi milislerin saha komutanlarından olan el-Mekni Ebu Ali’nin, Taiz’in batısındaki Mekair Cebel-i Haşbi cephesinde bulunan el-Vazle köyünde Ulusal Ordu’nun milislere yönelik saldırısında öldürüldüğü belirtildi. Açıklamada, Husi lider Ebu Saddam’ın da ağır şekilde yaralandığı ve Sana’ya götürüldüğü aktarıldı.

Yemen ordusuna ait September Net haber sitesinin yerel kaynaklardan belirttiğine göre, üst düzey bir Husi lider, beraberinde çok sayıdaki milis ile Yemen’in merkezinde yer alan el-Beyda’daki el-Somua kasabasında Halk Direnişi’nin saldırısında öldürüldü. Haberde, Halk Direnişi güçlerinin milisleri Şukan bölgesinde pusuya düşürdüğü ifade edildi.

Şarkul Avsat’ın elde ettiği bilgiye göre, Saada’nın kuzeybatısında, Husi milislerin ordu güçleri mevzilerine sızma girişimleri ardından patlak veren çatışmalarda çok sayıda milis öldü ve yaralandı. Ulusal Ordu’nun Urube Tugayları’ndan aktardığına göre, geçtiğimiz Çarşamba günü gece geç saatlerde milislerin Maran bölgesine sızma girişimlerinin ardından şiddetli çatışmalar patlak verdi. Birkaç saat devam eden çatışmalarda, üst düzey bir komutan da dahil, çok sayıda milis öldü veya yaralandı.

Saha komutanları öldürüldü

Ordu ise yaşanan çatışmalar sırasında Ali Belka, İbrahim el-Ekva, Ebu Ali el-Aşaş, Abdul Mecid Ceman, Ebu Hüseyin Macram, Ali Avad ve Muhammed el-Sedem adlı saha komutanlarının öldüğünü duyurdu.

Griffiths’in Taiz ziyaretine hazırlık

Öte yandan Taiz vekili Dr. Abdul Kavi el-Mahlafi, geçtiğimiz Perşembe günü savaş yetkilileri, Taiz polis şefi, bölge Valisi Abdul Hekim Avn, Milletvekili Abdul Kerim Şayban ve Birleşmiş Milletler (BM) temsilcisinin ofis güvenlik sorumlusu Muhammed Avad ile bir araya geldi. Görüşmede, BM Yemen temsilcisi Martin Griffiths’in Taiz’e ziyaret düzenleyeceği ziyaret ile ilgili konular ele alındı.

Taiz Valilik Bürosundan yapılan açıklamada, “Vekil, öncelikli olarak devlet kurumlarının ve organlarının aktifleştirilmesi, ortaya koyulan hizmetler, bazı tesislerin imarı ve bu tesislerdeki durumun normalleştirilmesine dair yerel otoritenin başarıları hakkında BM misyonuna bilgi verdi. BM Yemen temsilcisi Martin Griffiths’in Taiz’e bulunması muhtemel ziyaretle ilgili BM misyonu, ziyaret planı ve hazırlıklar kapsamında vekil ile görüştü” ifadelerine yer verildi.

Albay Abdul Aziz el-Mecidi, genel askeri durumu ve Taiz’deki Husi milislere karşı yürütülen askeri operasyon planını da inceledi. Valilik polis şefi Tuğgeneral Mansur el-Akili de genel güvenlik durumuna, suç oranını azaltmak ve bölgede istikrarı artırmak için ortaya konulan çabalara ilişkin bir rapor sundu.