Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hudeyde’deki askeri operasyonlar devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen ordusu, Husi milislerine karşı Hudeyde şehrini tamamen özgürleştirmek amacıyla askeri operasyonlarına devam ediyor.

Hudeyde’de Amalika Tugayları Operasyon Başkanı Tuğgenerel Ahmed el-Cuheyli, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon güçlerinin de destek verdiği ulusal ordu güçlerinin, 9 Kasım’da Hudeyde’yi Husi milislerin ellerinden tam olarak kurtarmak için geniş çaplı askeri operasyon başlattığını söyledi. Ulusal ordunun internet sitesinden aktarılana göre el-Cuheyli, “Askeri operasyon kapsamında ulusal ordu güçleri, Hudeyde’nin kuzey ve batısına kadar ilerleme kaydetti. Operasyon tüm eksenlerde koalisyon güçleri tarafından da desteklendi. Operasyon, milisler açısından şaşırtıcı oldu” dedi.

‘Hudeyde’nin kurtuluşu çok yakın’

Hudeyde’deki Husi milislerin ağır kayıplar verdiğini söyleyen Tuğgenerel Ahmed el-Cuheyli, ilerleyen saatlerde büyük sürprizler ve benzeri görülmemiş askeri başarılar yaşanabileceği belirterek, “Hudeyde’nin kurtuluşu çok yakın” ifadelerini kullandı.

Askeri kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a aktarılana göre, ulusal ordu güçleri, Hudeyde şehrindeki birçok mahallede ilerleme kaydetti. Husi milisleri de bu sürpriz operasyon karşısında yerleşim yerlerindeki yerel halkın aralarına gizlenirken, bölge halkını canlı kalkan olarak kullanmaya devam ediyorlar.

Kaynaklar, “Cuma günü şafak vaktinden bu yana Hudeyde’de birçok cephede şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Şehrin kuzey girişi, City Max ticaret binası, kamplar, 50. cadde, havalimanı yakınları ve aynı şekilde el-Salih şehri çatışmalara tanık oldu” dedi.

Milislerin operasyon merkezi yerle bir edildi

Çatışmalar devam ederken, koalisyon güçleri, Hudeyde Havalimanı yakınlarındaki Husi milislerinin operasyon merkezini yerle bir etti. Amalika Tugayları tarafından yapılan açıklamaya göre birlikler, Hudeyde’nin birçok alanında Husi milislerince döşenen el yapımı patlayıcıları ve mayınları etkisiz hale getirmeyi başardı.

Açıklamada, “Husi milisleri, kendilerini savunma yeteneklerine sahip olmadıklarını ve hayatta kalamayacaklarını bildikleri için kontrol ettikleri tüm alanlara mayın ve el yapımı bomba yerleştirdi” ifadelerine yer verildi.

Amalika Tugayları, yaptıkları açıklamada ayrıca, Husi milislerinin terk ettikleri alanlardaki savaş ganimetlerine, mühimmatlara, Katyuşa silahlarına, ağır ve orta ölçekli çok sayıda silaha el koyduklarını belirtti.

47 milis etkisiz hale getirildi

Yemen’in güneyindeki el-Dali’de yer alan Demt kasabasında ordu güçleri ve Husi milisleri arasında çatışmaların yaşandığı, çatışmalar sırasında ise 47 milisin öldürüldüğü ve onlarca milisin de yaralandığı belirtildi.

Yemen ordusuna ait “September Net” haber sitesinin aktardığına göre, 9 Kasım’da Demt kasabasının güneyindeki Hagab bölgesinde patlak veren çatışmalarda 47 milis öldü. Çatışmaların, Husi milislerin bölgeye sızma girişimleri ardından yaşandığı ifade edildi.

Ordu güçlerinin, milislerin hareketlerini takip ettiği ve daha sonra saldırı başlattığı belirtilirken, Husi milislerinin yaşanan kayıpların ardından geri çekildiği aktarıldı.

Ulusal ordu ilerleyişi sürüyor

İb şehrinde görevli Tuğgeneral Ahmed Bahş, “Ulusal ordu güçleri, özgürleştirme sürecini herhangi bir sivil zarar görmeden, sıkı plan ve talimatlara uygun olarak sürdürmeye hazır” ifadelerini kullandı.

Yemen’in resmi haber ajansı SABA’ya göre Bahş, “El-Dali bölgesinde başlatılan askeri operasyon, Hagab ve Demt bölgelerini özgürleştirmeye kadar uzanan stratejik zaferlere ulaşmayı amaçlıyor. Operasyon kapsamında, Kale Nasa, Tihame, el-Arafaf, el-Satah, Haram, Beyt el-Yezidi ve Hagab kurtarıldı. Ordu kahramanları şu anda Demt kasabasının batısındaki sıradağlara konuşlanmış durumda” dedi.

Militanlar köşeye sıkıştı

Askeri kaynaklar, Saada’da yürütülen askeri operasyonlara da değinirken, ulusal ordu güçlerinin, Razih kasabasındaki Marran’da milisleri kuşattığını söyledi. Saada komutanı Tuğgeneral Abid el-Esile yaptığı açıklamada, “Bu hafta başlarında başlatılan geniş çaplı askeri operasyonlar çerçevesinde ulusal ordu güçleri, Saada’daki farklı cephelerde ilerlemeye devam ediyor. Koalisyon güçleri desteğiyle bölgede, önemli başarılar elde edildi” ifadelerini kullandı.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi de çok yakın bir zamanda Marran dağlarında cumhuriyet bayrağının dalgalandırılacağını belirtti.