Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hudeydeli çocuklar için Suud Arabistan’dan eğitim projesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan, darbeci Husi milislerinin eğitimini engellememesi için ilerleyen günlerde özellikle göçmen Hudeyde çocukları için yeni bir proje başlatacağını açıkladı.

Riyad’da Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi Genel Sorumlusu Dr. Abdullah Rabia, Krallık’ın Hudeydeli göçmen çocuklar için kesintisiz eğitimin sağlanacağı bir proje hazırladığını bildirdi.

Hudeyde’deki güvenli alanlarda açılacak okullarla ilgili Şark’ul Avsat’a açıklamada bulunan Rabia, “Şu anda Hudeyde’deki göçmenlerin eğitimi için önemli bir projenin kapılarını aralıyoruz. Bu program Hudeyde’deki Yemenli göçmen çocukların kesintisiz bir eğitim almasına yardımcı olacak” diye konuştu.

Dr. Rabia, Riyad’daki Kral Selman İnsani Çalışmalar Yardım Merkezi’de yapılan toplantının oturum aralarında Suriye ve Yemen halkını desteklemeyi amaçlayan 4 anlaşma hakkında da konuştu.

Rabia, yardım merkezinin özellikle Hudeyde’deki Yemen halkının yaşadığı sorunların çözümünde güçlü bir ortak olmaları için uluslararası kuruluşlara çağrıda bulundu. Örgütlerin Hudeyde halkına destek sağlamadaki isteksizliği hakkında sorulan bir soruyu yanıtlayan Rabia, “Uluslararası kuruluşlar uyarıda bulunuyor. Fakat biz, özelikle Hudeyde olmak üzere Yemen’in tüm bölgelerindeki halkın sorunlarıyla yan yana mücadele ediyoruz” dedi.

Dera’ya hastaneye yapılacak

İmzalanan 4 anlaşmadan 3’ünün Suriye, 1’inin de Yemen sorunlarının çözümü için olduğunu vurgulayana Rabia, Dera’da 63 binden fazla insana hizmet veren hastaneye 360 bin dolar destekte bulunan bir anlaşma imzaladıklarını bildirdi. Halep ve Rakka’daki eğitim ve istikrarın sürekliliği için bölgede 11 bin kişinin faydalanacağı 1 milyon dolar değerinde bir anlaşmanın imzalandığını belirten Rabia, 5 binden fazla insana katkı sağlayacak 200 bin dolar değerinde bir başka anlaşmanın daha imzalandığını kaydetti.

Rabia,Suriye içinde ve dışında uygulanan çeşitli programların, Suriye halkının sorunlarına çözüm bulmayı hedefleyen Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz ve Veliaht Prensi Muhammed bin Selman Bin Abdulaziz’in direktifleri ile planlandığını vurguladı.

250 çocuğa rehabilite desteği

Merkezin savaşta insani kalkan olarak kullanılan çocuk askerlerin rehabilitesinde 5 ve 6. aşamada olduklarını belirten Rabia, 250 çocuğun rehabilitesiyle merkezin 4. Aşamanın tamamlandığını ifade ederek, çocuklara psikolojik ve toplumsal destek sağlayacaklarını söyledi. Rabia bin çocuğun rehabilite edilmesini hedeflediklerini kaydetti.