Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hudeyde’ye yardımlar sürüyor… Hadi’den önemli çağrı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur el-Hadi, 24 Haziran’da Hudeyde halkı için insani yardım düzenlemelerinin tamamlanması, hizmetlerin sunulması ve çalışanların maaşlarının ödenmesi çağrısında bulundu.

İran destekli Husi milisler, Arap Koalisyonu tarafından desteklenen operasyon kapsamında Hudeyde’nin kurtuluşunu durdurmak için faaliyetlerini sürdürüyor. Bu bağlamda milisler, baskı operasyonlarını iki katına çıkarırken, halkı korkutmaya ve saflarına katılmaları için zorlamaya da devam ediyor.

Vali gözaltına alındı

Kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamaya göre Husi milisler, meşru hükümetten yetkililerle temas kurduğundan şüphelendikleri Hudeyde Valisi Hasan el-Hic’i gözaltına aldı. Kaynaklar, el-Hic’in en son Ramazan Bayramı sabahında, Hacca, el-Mehvit ve Rayima valileriyle birlikte bayram namazı kılarken görüldüğünü söyledi. Milisler, Hasan el-Hic’in görevlerinin bazısını yardımcısı Ali el-Kavzi’ye, tüm yetkileri de genel denetçi Ebu Ali’ye devrettiği belirtildi.

Hudeyde için kritik toplantı

Resmi kaynaklara göre Abdurabbu Mansur el-Hadi, Vali Hasan Tahir, Vali Yardımcısı Velid el-Kadimi, Güvenlik Müdürü Münir Süleyman, Yerel Yönetim Bakanı Abdurrakib Fetih, Su ve Çevre Bakanı Dr. Azi Şerim, Halk Sağlığı ve Nüfus Bakanı Dr. Nasır Baum ve Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı Dr. İbtihac el-Kemal’in de katılımıyla geçici başkent Aden’de Hudeyde Yürütme ve Güvenlik liderleri toplantısı gerçekleştirdi. Yemen resmi haber ajansı SABA’da yer alan habere göre toplantıda, Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyon ülkeleri tarafından desteklenen Halk Direnişi Ulusal Ordusu’nun başarı ve zaferleri ele alındı. Aynı şekilde Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) Hudeyde’yi kurtarma operasyonuna etkin katılımı üzerinde de durulurken, Hudeyde’deki insani yardım çalışmalarına yönelik düzenlemelerin tamamlanmasının gerektiği vurgulandı. Mansur el-Hadi, bölge yetkilileri ve temel hizmet yöneticileri tarafından artan çabalara dikkati çekerken, bölge halkına lojistik, yardım, sağlık ve diğer alanlarda gerekli desteği sağlama ve çalışanların maaşlarının ödenmesi için ilgili bakanlıkların desteklenmesi çağrısında bulundu.

Yemen Cumhurbaşkanı, Suudi Arabistan ve BAE tarafından insani düzeyde sağlanan yardımlara da övgüde bulundu. Vali Hasan Tahir ve yerel yetkililer de Yemen liderine şehrin koşullarına, mevcut ve gelecekteki ihtiyaçlarına, vatandaşların acil gereksinimlerine dair bir sunum gerçekleştirdi belirtildi.

“İşler sorunsuz ilerliyor”

İlgili bakanlar ayrıca, Hudeyde’yi destekleme faaliyetlerine dair açıklamada bulunurken, Yerel Yönetim Bakanı da batı kıyılarındaki tüm bölgelere Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi, BAE ve uluslararası taraflarca ortaya koyulan çabalara dikkati çekti. Bu bağlamda Bakan Abdurrakib Fetih, “İşler herhangi bir engel olmadan sorunsuz bir şekilde ilerliyor” dedi.

Sağlık Bakanı ise, sektörde Hudeyde’nin çıkarına yönelik atılan bazı adımlar hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Nasır Baum, Çin ve Hindistan’dan ilaç ve tıbbi malzeme tedarikinin yanı sıra batı kıyı bölgelerinde ekip ve ambulansları kapsayan 50 yatak kapasiteli bir saha hastanesinin inşa edileceğini vurguladı.

Öte yandan Kral Selman Yardım ve İnsani Çalışmalar Merkezi’nden Aden’e iki uçak aracılığıyla çeşitli yardım malzemelerinin ulaştırılması bekleniyor. Sosyal İşler ve Çalışma Bakanı “su ve çadır gibi temel ihtiyaçların sürekliliğini ve teminini güvence altına almak için bir dizi önlem” alındığını ifade etti.

BAE’den Yemen’e önemli yardım

BAE resmi haber ajansı WAM’ın haberine göre, gıda ve tıbbi yardım konvoyu Taiz vilayetinin batısındaki Muha bölgesine ulaşırken, BAE Kızılay heyeti de Hudeyde valiliğine bazı yardımlar sağladı. Ajans, yardım konvoyunun Hudeyde ve çevre bölgelerde 1,7 milyon kişiye tahsis edilen on binlerce ton gıda ve tıbbi malzeme yüklü 100 kamyonu içerdiğini belirtti. Konvoyun, Suudi Arabistan liderliğindeki Arap koalisyonunun Hudeyde’deki mevcut insani duruma katkı sağlayacak yardım amaçlı geniş ve kapsamlı planının bir parçası olduğu ifade edildi.

Yollar beton bloklarla kapatıldı

Öte yandan Husi milisler, 24 Haziran’da Hudeyde limanına uzanan tüm yolları beton bloklarla kapattı. Şehrin güney mahalleleri ise kısıtlı çatışmalara ve milislerin havaalanının kuzeyindeki liman yolunu hedef alan hava saldırılarına tanık oluyor. Bir görgü tanığı Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Husilerin şehrin güneyindeki Ğulil el-Şaabi mahallesi sakinleri tarafından başlatılan protesto gösterilerini engellemeye çalıştığını aktardı. Görgü tanığı ayrıca Husi milislerinin, doksanlar sokağı mahallesinde, el-Rabsa mahallesinde, havaalanı sokağında, halk parkında, şehitler mezarlığında, tüm yerleşim alanları ve ana caddelerde ağır makineli tüfekler ve tanklar kullanmaya devam ettiğini vurguladı.

Şehirdeki tıbbi ve insan hakları kaynakları, milislerin şehrin güney mahallelerinde Amir Muhammed Sabit isimli bir genci soğukkanlılıkla öldürdüğünü ifade etti. Milisler, kontrol amacıyla gencin cep telefonuna da el koyarken, şehrin büyük bir kısmının sularını kestiler.

Kaçan üyeler için güvenlik noktaları oluşturdular

Bir görgü tanığı yaptığı açıklamada, milislerin şehrin sokaklarında ve girişlerde bulunan kontrol noktalarına konuşlandığını belirtti. Milisler, evlere baskın yaparken, kendilerini karşı gelenleri de zorla alıkoymaya başladı. Milisler, Bacil, Hamis Beni Saad, Bab el-Nakka’da Sana’ya giden yollarda cephelerden kaçan üyelerini yakalamak üzere bazı bölgelere de güvenlik noktaları oluşturuldu.

Bir vatandaş tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamaya göre, meşru hükümet destekli birlikler tarafından başlatılan şehrin kurtuluş mücadelesi ışığında şehirdeki genel durum nispeten sakin. Ancak Husi milisler havaalanına füze saldırısında bulunurken, ordu güçleri de milis mevzilerini hedef alan hava saldırıları düzenliyor.

Siviller nedeniyle operasyon titizlikle yürütülüyor

Ulusal Yemen Direniş Kuvvetleri Sözcüsü Albay Sadık David, milislerin bölge sakinlerini canlı kalkan olarak kullanmaya çalışmasını göz önüne alarak ordu ve halk direnişi güçlerinin, Hudeyde şehrini kurtarma planına uygun hareket ettiğini vurguladı. David, yaptığı açıklamada, “Hudeyde’yi kurtarmak için başlatılan askeri operasyonlar, (milislerin kalesi sayılan) Saada’da, ülkenin tüm toprakları ulusal güçler tarafından temizlenmeden durmayacaktır” ifadelerini kullandı. Hudeyde’nin ve limanların stratejik olarak kurtuluşu, an meselesidir” diyen David, milislerin sivilleri bir kalkan olarak kullandığı ihtimali çerçevesinde sivillere zarar vermemek için askeri operasyonların kronik ve aktif bir plana dayalı olduğunu söyledi.