Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hükümeti kurmakla görevlendirilen Abdulmehdi’nin siyasi dönüşümü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Irak’ın yeni cumhurbaşkanı Berhem Salih, hükümeti kurma görevini bağımsız aday Adil Abdulmehdi’ye verirken, 76 yaşındaki siyasetçinin Irak’taki pozisyonu herkes tarafından uzunca bir süre tartışma konusu olmuştu.

İyad Allavi’nin biyografisini anlatan ‘Beyne’l Niran’ kitabında, birçok kez Irak hükümetini kurmakla görevlendirilen Adil Abdulmehdi’nin ismi geçmişti. Abdulmehdi’nin Allavi ile olan bağlantısı ise 1960’larda Baas Partisi saflarına dayanıyordu.

Kitaba göre Abdulmehdi, Baas Partisi’nin Eski Irak Cumhurbaşkanı Abdüsselam Arif’e karşı ayaklanma talep etmesinden sonra Bağdat Üniversitesi’nde yetkililere karşı oturma eylemi yapan kişiler arasında bulunuyordu. Gençliğinde Arap milliyetçiliğinden etkilenen Abdulmehdi, politikacı Ahmed Çelebi ve Allavi ile çocukluk arkadaşıydı. Bağdat’taki ticaret fakültesinde öğrenci olduğu yıllarda Baas Partisi saflarına katıldı. 1982’de İran’da kurulan Irak İslam Devrim Konseyi’ne resmi üye olarak katıldı. Temmuz 2017’de Ammar al-Hakim’in Yüksek İslami Konseyi’ni bırakıp Ulusal Hikmet Akımı adıyla yeni bir parti kurmasının ardından Abdulmehdi, parti dışına çıktı.

Bu bağlamda siyasi partilerin çoğunluğu Abdulmehdi’yi herhangi bir tarafa bağlı olmayan bağımsız politikacı olarak kabul etti ve hükümetin kurulma görevinin ona verilmesi konusunda fikir birliğine vardı. Abdulmehdi, hükümetteki üst düzey görevlerinden gönüllü olarak istifa eden tek Iraklı siyasetçi oldu. 2011 yılında eski Cumhurbaşkanı Celal Talabani döneminde Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’ndan, 2016 yılında ise Petrol Bakanı görevinden istifa etti.

İyad Allavi kabinesinde 2004-2005 yılları arasında Maliye Bakanı olarak görev yapan Abdulmehdi, ülkedeki ödeme zorluklarını koordine etmiş ve sürdürülebilir çözüm bulmak amacıyla büyük borç veren ülkelerinin oluşturduğu bir grup olan ‘Paris Kulübü’nde ülke borçlarının sonlandırılmasında etkin rol oynamıştı.

Evli ve 2 çocuk babası olan Abdulmehdi’nin kökleri 1942’de Bağdat’taki Haşimi ailesine kadar uzanıyor. Şii aristokrasinin bir üyesi olan Abdulmehdi’nin babası ise 1926 yılında Irak’ta kraliyet döneminde bakanlık yapmıştı.

Bağdat Üniversitesi İktisat Bölümü’nden mezun olan Abdulmehdi, İngilizce ve Fransızca bilmektedir. 1968’de Fransa’ya giden Abdulmehdi, Poitiers Üniversitesi’nden siyasi bilgiler ve siyasi iktisat alanlarında doktora eğitimi aldı.

Kendisini prensiplerini koruyan gerçek bir politikacı olarak tanımlayan Abdulmehdi, tüm siyasi partilerle olan iyi ilişkileriyle tanınır.

Abdulmehdi ve Irak Cumhurbaşkanı seçilen Berhem Salih, ülkedeki en yüksek mevkie gelen politikacılar olurken, uzun bir mesafe kateden politikacılar, siyasi blokların desteğini aldı.