Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Humeyni rejimi ve dini liderin asası | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Bazıları, özellikle İran’la anlaşma heveslisi Avrupalılar, Humeyni rejiminin ve Irak, Suriye, Lübnan ve Yemen’deki bekçilerinin Tahran’daki popüler halk protestolarından etkilenmediğini ve durumu zarara uğramadan atlattığını düşünebilirler.

Humeyni rejiminin çoğu gençlerden oluşan halkla temasının olmaması gibi kendi içinde de yapısal bir sorunu var. İran propagandasının bitip tükenmeyen tantanasının tersine bu meselenin sorumlusu Suudilerinin veya Amerikalıların komploları değil, rejimin başındakilerdir. Bu tespit bu makaleyi yazanın değil, protestoların bitmesinden bir kaç gün sonra İran Dini Lideri Ali Hamaney’in eleştirilerine dolaylı yoldan yanıt veren Hasan Ruhani’nin açıklamalarında var. Zira Hasan Ruhani’nin Devrim Muhafızları’nın protestoculara davranış biimini tasvip etmediği biliniyor.

Bu tespitleri ıkına sıkıla dillendiren sadece Hasan Ruhani değil. Humeyni Devrimi’ne başından beri hizmet eden ve bu alanda bir fenomen olan Musa Kerrubi ve diğerleri gibi 2009 yılındaki Yeşil Devrim’de yer alanlar da aynı şeyleri söyledi. Hatırlatayım; 2009’daki Devrim rejimin çocukları tarafından başlatılmış fakat baskı ve zulüm ile durdurulmuştu. Devrim, zamanın sabırlı stratejisti olan Barack Obama tarafından politik alçaklık örneği gösterilerek yarı yolda bırakıldı ve durduruldu. Sonradan anlaşıldı ki Yeşil Devrim için sokağa çıkanlara yönelik bu sessizlik, anlaşmaların onaylanması için Humeyni rejimi bekçilerine verilen bir rüşvetti.

Humeyni rejiminin sorunları Obama’nın verdiği hediyelerle şifa bulmaz. Avrupa’daki Obama mirasçıları tarafından verilecek hediyeler de işe yaramayacaktır. Zira bu rejimin sorunları içten kaynaklıdır.

İran Parlamentosu eski Başkanı, Yeşil Devrim’in liderlerinden olan ve 7 yıldır ev hapsinde tutulan Mehdi Kerrubi, İran’ın Dini Lideri Ali Hamaney’e açık bir mektup göndererek ülkenin günümüzdeki acı durumunun sorumlusu olduğu eleştirisinde bulundu. Mektubunda Hamaney’e Humeyni Devrimi’nin başlamasından bu yana başkan yardımcısı, cumhurbaşkanı ve dini lider olarak İran’ın sorumluluğunun çoğunun kendisinde olduğunu belirterek saldırdı.

Söz konusu mektup Kerrubi’nin liderliğini yaptığı İtimad-ı Milli (Milli Güven) Partisi’nin yayın organı Siham News tarafından yayınlandı.

Kerrubi anılarında (İran Cumhuriyeti’nin kurucusu) Humeyni’nin devlet adamlarına: İnsanların içinizden geçeni ve niyetlerinizi anladığı günden korkunuz, zira o gün bizim sonumuz gelmiş olur’ dediğini aktarmıştı.

Kerrubi, Hamaney’i ağır bir şekilde eleştirerek İran’ın politik, ekonomik, kültürel ve sosyal durumunun “Hamaney’in stratejik ve uygulamalı politikalarının bir sonucu” olduğunu söylemiş, mektubunda “Rejimin bu günlerde düşüş eğiliminde” olduğunu yazdı.

İran rejiminin Romanya’nın Çavuşesku rejimi gibi birden bire düşeceğini söylemiyorum, ama damla damla yok olduğu kesin. Dini Lider’in asasına dayansa dahi.