Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Humus-Hama yolu 7 yıldan sonra açıldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye hükümeti yaklaşık 7 yıldır muhaliflerin kontrolü altında kapalı olarak bekleyen Hama-Humus otoyolunu, bölgeyi kontrol altına aldıktan bir ay sonra dün yeniden açtı.

Rejimin son aylarda kazandığı zaferi temsil eden yeni otoyoldan geçen sürücüler, yol boyunca Suriye bayrakları salladı.

2015 yılında Suriye topraklarının yalnızca beşte birini kontrol altında tutan rejim, İran ve Rusya’nın desteğiyle ülkenin birçok bölgesinde kontrolü yeniden sağladı. Ülkenin en büyük üçüncü ve dördüncü şehri olan Hama ve Humus, otoyol açılmadan önce 45 kilometrelik dolambaçlı bir güzergahla birbirine bağlanıyordu.

Humus’un kuzeyindeki Talbesa ilçesi sakinlerinden Hüseyin el-Muhammed (42), kent merkezine gitmek için önceden çok uzun bir yoldan geçmek zorunda kaldıklarını, otoyolla birlikte yolun dörtte bir oranında kısaldığını ifade etti.

61 yaşındaki çiftçi Hamud Alluş ise ekinlerinin yıllardır kuşatma altında olduğunu belirterek, ürünlerini satmak için sık sık Humus’a gidip geldiğini ve yolun iki saatten fazla sürdüğünü söyledi.

Suriye’nin kuzeyinin neredeyse tamamı, doğunun büyük bir kısmı ve güneybatının bir bölümü halen Esad rejiminin kontrolü dışında bulunuyor.