Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Humuslu muhalifler, tahliye için ağır silahlarını teslim etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verdiği bilgiye göre, Suriye’nin orta kesimindeki Humus kentinin kuzey kırsalında küçük bir bölgeyi kontrol altında tutan muhalif gruplar, Rusya aracılığıyla imzalanan ateşkes anlaşması kapsamında, ağır silahlarını teslim ederek bölgeden tahliye edildi. SOHR, ayrıca, Şam’ın güney kırsalından ikinci grubun da tahliye edildiğini aktardı.

Rusya aracılığıyla muhalif gruplar ve Esed rejimi arasında varılan ateşkes anlaşması kapsamında, Humus’un kuzeyindeki Telbise, Rasten ve Hula beldelerinde bulunan siviller ve muhalif savaşçılar Suriye’nin kuzeyine tahliye ediliyor.

Bazı muhalif grupların itirazlarına rağmen bölgeden tahliyelerin iki gündür devam ettiğini belirten SOHR, muhalif savaşçıların silahlarını Rus kuvvetlerine teslim ederek, bölgeden ayrılmaya hazırlandığını eş zamanlı olarak tahliye edilmek isteyen sivillerin kayıt işlemlerinin de sürdürüldüğünü bildirdi.

Konuya dair AFP’ye bilgi veren SOHR Müdürü Rami Abdurrahman, silah tesliminin bitmesiyle birlikte muhalif savaşçılar ve çıkmak isteyen sivillerin Suriye’nin kuzeyine tahliyesinin başlayacağını söyledi.

Suriye resmi haber ajansının (SANA) haberine göre, Humus kuzey kırsalından tahliye edilecek siviller ve muhalif savaşçılar, İdlib ve Halep’in kuzeybatısındaki Cerablus’a gidecek.

Esed rejiminin Humus’un kuzey kırsalını ele geçirmesi, Şam-Humus-Hama-Halep otobanının geçtiği bölgeleri tamamen kontrol alması açısından stratejik bir önem arz ediyor. Muhalif gruplar, söz konusu otobanın geçtiği bölgelerin büyük kısmını 2012 yılından beri kontrol altında tutuyor.

Humus ve Hama’da muhaliflerin kontrolündeki bölgeler, Türkiye, Rusya ve İran’ın garantörlüğünü yaptığı “Gerilimin Azaltılması Anlaşması” kapsamında bulunuyor.

Muhalifler bölgeden tehcir ediliyor

Öte yandan, Şam’ın güney kırsalında da tahliyeler devam ediyor. SOHR’nin verdiği bilgiye göre, dün (Cuma) Şam’ın güneyindeki Babbila, Beyt Sahm ve Yelda beldelerinden bin 650 sivil ve muhalif savaşçı Suriye’nin kuzeyine gitmek üzere tahliye edildi.

Geçtiğimiz ay, 5 yıl boyunca muhaliflerin en önemli kontrol alanı olan Şam’ın Doğu Guta bölgesini ele geçiren rejim güçleri, başkenti tamamen kontrol altına almak için tahliye anlaşmalarıyla muhalifleri tehcir ediyor.

Almanya Haber Ajansı’na (DPA) bilgi veren güvenlik kaynakları, muhalif savaşçılar ve ailelerini Suriye’nin kuzeyine nakletmek üzere dün, Şam’ın güneyindeki Babbila, Yelda ve Beyt Sahm beldelerine tahliye otobüslerinin ulaştığını ifade ederek, “Babbila, Yelda ve Beyt Sahm beldelerinden, dün, 12 otobüsle tahliye edilen muhalif savaşçılar ve sivillerden oluşan ilk grup, Halep’in kuzeyine ulaştı. Grubun Cerablus’a gitmesi için gerekli kontroller tamamlanmak üzere” dedi.

Geçtiğimiz Perşembe günü de, 582’si muhalif savaşçılardan olmak üzere bin 402 kişiyi taşıyan 32 tahliye otobüsü, Şam’ın güney kırsalından Suriye’nin kuzeyine doğru hareket etmişti.