Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Hurgada saldırganından Mısırlılara: Hedefim siz değilsiniz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Mısır’ın Hurgada kentinde gerçekleştirilen ve 2 alman turistin öldüğü saldırı ile ilgili görgü tanıkları, katilin Mısırlılara, “Hedefim siz değilsiniz… Bir vazifeyi yerine getirmek için buradayız” dediğini aktardı. Bu olay üzerine yetkililerin ünlü turizm kentinde otel ve sahil girişlerindeki önlemleri arttırdı.

Emniyet güçleri, turistlere bıçakla saldırıp ikisinin ölümüne dördünün yaralanmasına sebep olan saldırganın DEAŞ üyesi olduğunu, sorgulama esnasında da radikal fikirlere bağlılığını itiraf ettiğini aktardı. Üzerinden çıkan kimlikten öğrenci olduğu anlaşılan saldırgan Abdurrahman Şaban (28), Irak ve Suriye’de faaliyet yürüten DEAŞ ile internet üzerinden iletişim kurmuş ve Hurgada kentindeki yabancı turistlere saldırma görevini üstlenmiş.

Üst düzey güvenlik yetkilisi, “Hurgada vakası ve arka planı henüz aydınlatılmadı. Olayın sorumlusu soruşturma sürecinde. Kimliği ve bağlantıları araştırılıyor. Saldırganı bu suçu işlemeye iten sebepler, tam olarak netleşmedi. Bireysel bir teşebbüs mü? yoksa terör saldırısı mı? hiçbir şey henüz belli değil” açıklamasında bulundu.

Öte yandan El Badrashein’de bir polis aracını hedef alan terör saldırısında iki örgüt üyesi öldürülürken, İskenderiye kentinin Sidi Bişr bölgesinde bir genç, Azizler Kilisesi’ne zorla girmeye çalıştı. Yetkililer, kendisine engel olmaya çalışan kilise bekçisini traş bıçağı ile boynundan yaralayan gencin tutuklandığını bildirdi.