Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husi liderleri arka arkaya düşüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’nun hava saldırıları sonucunda çeşitli cephelerdeki Husi saha komutanlıkları dağılıyor.

Ayrıca “Husi milislerine bağlı, Hudeyde ve ülkenin Kızıldeniz kıyısında bulunan en üst düzey askeri komutanlığın parçalandığı ve meşru güçlere katıldığı” belirtiliyor.

Bu arada, resmi hastanelerin kabul ettikleri yaralıların sayısının artması, devlet dairelerini ek hastanelere dönüştürmeye zorluyor.

“Husiler tarafından tayin edilen Hudeyde’deki beşinci askeri bölgenin önde gelen komutanı General Said Ebu Bekir el-Hariri’nin Hudeyde ve Kızıldeniz kıyısında sona gelinmesinin ardından askeri birliği dağıttığı ve hükümet güçlerinin saflarına katıldığını ilan ettiği” gelen bilgiler arasında.

Kaynaklar Hariri’nin ayrılması ile ilgili daha fazla ayrıntıya yer vermedi. Ancak Hariri’nin Kızıldeniz Sahili’ndeki tugayların liderliğine devam ederek Husi grubundan ayrıldığı belirtildi. Bu durum hükümet güçleri tarafından memnuniyetle karşılandı ve koalisyonun kontrolü altındaki güvenli bir yere gelmesi için kaçışı koordine edildi.

Bu arada, saha kaynakları, Batı Kıyısı Cephesi komutanı Ebu Zarah el Mahrami’nin şu ifadelerini aktardı:

“Tugaylar milis saflarından ayrılanları memnuniyetle karşılıyor ve çok geç olmadan tüm milis liderlerinin geri çekilmeleri çağırısında bulunuyor.”

Ayrıca Ebu Zarah el Mahrami, sivil devlet yapılarını yıkan ve sebep olduğu ölümlerle kaos çıkarmaya çalışan gruba, zulmü ve baskıyı bırakmaları ve Hudeyde’yi barışçıl bir şekilde teslim etmeleri çağrısında bulundu.

Ebu Zarah el-Mahrami, koalisyonun desteklediği Yemen meşruiyeti bayrağı altındaki tugayların şiddetli savaşlara girdiğini ve görkemli zaferler kazandığını vurguladı. Grubun takipçilerinin ve liderlerinin aldatıldığına dikkat çeken el-Mahrami, koalisyonun milislerden ayrılan grupları memnuniyetle karşılayacağını söyledi.