Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husi liderlerinden Ebu Taha’nın Taiz’de öldürüldüğü duyuruldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Arap Koalisyonu destekli Yemen Ulusal Ordusu’nun operasyonları sürüyor. Taiz’in batısındaki son operasyonda aralarında bir Husi liderinin de olduğu çok sayıda militan öldürüldü. Suudi Arabistan sınırı yakınındaki Hacca ilinde devam eden operasyonlarda da birçok bölgenin kontrolü yeniden ordunun eline geçti.

Yemen Ulusal Ordusu, Taiz’in batısındaki El-Vaziye ilçesinde mevzilerine sızmaya çalışan Husi militanlarını ve grubun önde gelen liderlerinden birini öldürdü.

Yerel medyada yer alan haberlerde Devler Tugayı isimli grup tarafından El-Vaziye’deki ordunun mevzilerine sızmaya çalışan Ebu Taha isimli Husi liderinin yanındaki militanlar ile öldürüldüğü haberleri yer aldı.

Operasyonlar sürüyor

Arap Koalisyonu tarafından desteklenen Yemen Ulusal Ordusu, Sana’nın kuzeybatısında, Hacca ilindeki Hiran Müdürlüğü’nde geniş bir alanı Husilerden kurtardı ve çok sayıda milisi ele geçirdi.

Arap Koalisyonu ayrıca birçok cephede daha Husilere karşı mücadelesini sürdürürken geçen cumartesi gecesi Ma’rib ilindeki militanlara ait bir operasyon merkezini imha ederek çok sayıda militanı da etkisiz hale getirdi.

Hudeyde’nin güneyindeki Durahmi Müdürlüğü sakinleri, Şarku’l Avsat’a verdikleri demeçte Arap Koalisyonu’na bağlı güçlerin gerekli olan insani yardım malzemelerini Durahmi merkezinin batısındaki köylerin yanı sıra diğer çatışma bölgelerine de ulaştırdığını belirtti.

Durahmi Müdürlüğü’nde yaşayan Yemenliler, Husi milislerin birçok ailenin evine girerek söz konusu yardımları yağmaladığı bilgisini verdi.