Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husi milisler, Kızılhaç’a ait bir yardım trenini hedef aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ulusal Ordu’ya bağlı Amalika Tugayları, İran destekli Husi milislerin 29 Ağustos’ta sahil kenti Hudeyde’nin güneyindeki el-Tuhayta bölgesi yakınlarında Kızılhaç’a bağlı bir gıda trenini hedef aldıklarını duyurdu.

Facebook üzerinden yapılan yazılı açıklamaya göre Husilerin neden olduğu zorluklar dolayısıyla yiyecek ve geçim kaynağı sıkıntısı çeken el-Tuhayta sakinlerine yardım malzemesi taşıyan bir Kızılhaç lokomotifi milisler tarafından hedef alındı.

Açıklamada, Husi milislerin batı kıyısındaki vatandaşlara yardım sağlayan tüm uluslararası örgütleri hedef aldığı belirtildi. Aynı şekilde Husi milislerin insani yardımları hedef almamasını içeren tüm yasa ve tüzükleri ihlal ettiği belirtilen açıklamada, “Milisler, insani yardım örgütlerini korkutmaya çalışıyor ve örgütleri bombalı saldırılar ile tehdit ederek batı kıyısından uzaklaştırmaya çalışıyor” ifadelerine yer verildi. Açıklamada ayrıca Amalika Tugayları’nın da vatandaşların acılarını hafifletmek için insani yardım kuruluşlarına tam koruma sağladığına dikkat çekildi.

Husi milisler tarafından kontrol edilen Hudeyde’deki Hacca bölgesinin tam olarak özgürlüğünün sağlanması için askeri operasyonlar devam ediyor. Bu çerçevede Suudi Arabistan, Yemen’in kuzey batısındaki Hacca bölgesinde yer alan Husilere karşı operasyonlarda Yemen ordusunu desteklemek üzere Koalisyon güçlerine takviyede bulundu. Askeri kaynaklara göre çeşitli mekanizmalar ve mühendislik ekipleri de bölgedeki mayınların tespit edilmesi için görevlendirildi.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgilere göre Saada bölgesindeki farklı cephelerde, el-Beyda’daki birçok cephede, batı kıyısı cephelerinde ve Taiz’in batı ve güneydoğusunda askeri operasyonlar devam ediyor. Bu çerçevede birçok cephede Husi milisler geri çekilirken, çatışmalar çok sayıda can ve mal kayıplarına neden oldu.

Ulusal Ordu güçleri, milislerin Taiz’in batısına ve hava savunma kamplarına yönelik saldırılarını geri püskürttü.

Aynı şekilde Ulusal Ordu güçleri, Saada’da da Koalisyon tarafından desteklenen operasyonlarını sürdürürken Husi milislerin yaşanan çatışmalar sırasında çok sayıda can ve mal kaybı yaşadığı duyuruldu. Çatışmaların el-Zahir, Bakil el-Mir ve Razah bölgelerinde yoğunlaştığı kaydedildi.

Ayrıca Husi milislerin, darbeci liderlerin kalesi sayılan Maran başta olmak üzere birçok cephede kaybedilen mevzilerini geri almaya çalıştığı belirtildi.

Yemen ordusunun resmi internet sitesi September.net’in haberine göre askeri kaynaklar, “el-Safiye, el-Cerib, Suug el-Ala, el-Kufai, Massah, Cerari, el-Nazra, el-Mucram, Um Duhim, Kafat Cafan, el-Gayfel ve el-Sayhaba el-Nakara köylerinin” milislerden geri alındığını belirtti. Kaynaklar ayrıca Husi milislere ait mevzilerin bombalandığını, çatışmalarda onlarca milisin öldürüldüğünü ve onlarcasının da yaralandığını ifade etti.

Kaynaklara göre ordu güçleri, milislere ait çok sayıda ilaç, tıbbi malzeme ile büyük miktarda silah ve mühimmat ele geçirdi. Kaynaklar, ulusal ordunun milislerin Maran bölgesine sızma girişimlerini de engellediğini belirtti.

Aynı şekilde Urube Tugayları’nın Maran’ın Meymene bölgesinin kontrolünü sağladığı açıklandı.

Urube Üçüncü Tugayı Komutanı Abdulkerim el-Sedii, Arap Koalisyonu’na övgüde bulunurken “Ordu güçlerinin askeri operasyonlarına büyük destek veriyorlar” ifadesini kullandı. El-Sedii, Koalisyon’a Saada’daki şeyh ve yandaşlarını İran destekli Husi milislerin ellerinden kurtarmak için sarf ettiği çabalar dolayısıyla da teşekkür etti.