Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husi milisleri kayıplarını çocukları silah altına alarak telafi etmek istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Darbeci Husi milisleri, Yemen’in başkenti Sana’nın doğusundaki Marib ilinde yaşadıkları kayıpları okullardaki çocukları silah altına alıp cepheye sürerek telafi etmeye çalışıyor.

Yemen Ulusal Ordusu resmi internet sitesi September.net’te yer alan bilgilere göre darbeci Husiler, okullardan topladıkları çocukları silah altına alarak Marib kenti yakınlarındaki Rima Hamid kasabası ve diğer bölgelerdeki cephelere gönderdi.

Arap Koalisyonu’na ait savaş uçakları Marib’in yanı sıra el-Cevf, Taiz ve batı sahilindeki Hudeyde ilinin güney bölgelerinde Husi militanlara ait mevzilere yönelik bombardımanlar düzenliyor.

Yemen Ulusal Ordusu, el-Cevf ili ve Sana’nın kuzeyindeki Nehm bölgesinde, Arap Koalisyonu’nun hava desteğiyle ilerleyişini sürdürürken eş zamanlı olarak Husilerin merkezi konumundaki Sade ilinde de operasyonlarına devam ediyor.

Yemen resmi haber ajansı SABA’da yer alan habere göre operasyonlara dair Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi’ye telefonla bilgi veren Yemen Ulusal Ordusu Altıncı Kolordu Komutanı Haşim el-Ahmar, Sade ilinde kalan bölgelerin kontrol altına alınması için hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Hadi tarafından kendilerine verilen bütün görevleri eksiksiz olarak yerine getirmek için çabaladıklarını vurgulayan el-Ahmar, operasyonlar için bütün hazırlıkları tamamladıklarını ve harekete geçmeye hazır olduklarını söyledi.

El-Ahmar, ayrıca Yemen Ulusal Ordusu kuvvetlerinin Husilerin kontrolündeki bölgeleri geri almak ve devlet müesseselerini yeniden çalışır hale getirmek için gerçekleştirilen faaliyetler hakkında da Cumhurbaşkanı Hadi’ye bilgi verdi.

Sana’nın kuzeyindeki Nehm bölgesinde operasyonlarını sürdüren Yemen Ulusal Ordu kuvvetleri, bölgenin batısındaki Zilzal Dağları’ndaki Husilere ait askeri mevzilere yönelik perşembe sabahından itibaren bombardımanlarını yoğunlaştırmaya başladı. Husi milisleri ise Yemen’in orta kesimindeki el-Beyda ilindeki el-Hucce, el-Ecradi ve el-Zahir gibi beldelerdeki sivil yerleşim alanlarını hedef alıyor.

Ülkenin batı sahilindeki Hudeyde iline bağlı Havha beldesindeki yerel kaynakların verdiği bilgiye göre darbeci Husiler tarafından Havha ve His beldelerini birbirine bağlayan yollara daha önce döşenen bazı mayınların patlaması sonucu 2 sivil öldü.

His sakinleri ise Yemen Ulusal Ordusu’na Husi milislerinin belde ve çevresindeki sivil yerleşim alanlarına yönelik düzenlediği bombardımanları bir an önce durdurmak için Hudeyde’nin tamamını darbeci Husilerden kurtarma çağrısı yapıyor.

Taiz ilinde ise Yemen Ulusal Ordusu’na bağlı kuvvetler daha önce Husi milisleri tarafından ele geçirilen bazı noktalarda kontrolü yeniden sağladı. Husiler tarafından Taiz’e bağlı Salu ve Demne beldeleri arasındaki bazı noktaların ele geçirilmesinden sonra operasyonlarını sıklaştıran ulusal ordu güçleri, söz konusu noktaları geri alarak, Taiz’de Husilerin kontrolündeki son noktaları da kurtarmak için harekete geçti.

September.net’te yer alan habere göre ulusal ordu güçlerinin Salu ve Demne beldeleri arasındaki bazı noktaları ele geçirerek önemli bir ilerleyiş kaydettiği ve yaşanan çatışmalarda Husilere ait bazı zırhlı araçların imha edildiği kaydedildi.

Haberde ayrıca Taiz’in doğusunda yaşanan çatışmalarda 20’ye yakın darbeci militanın da öldürüldüğü bildirildi.