Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husi milisleri, Salih’in 2 oğlunu serbest bıraktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Husi milisleri, Sana’da gözaltında tuttukları eski Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih’in oğulları Medin ve Salah’ı serbest bıraktılar. Yeğenleri Muhammed Muhammed Salih ve Affaş Tarık Salih ise gözaltında tutulmaya devam ediliyor.

Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre Husiler, Medin ve Salah Salih’in Sana’dan Ürdün’ün başkenti Amman’a BM’ye ait bir uçak ile gitmelerine izin verdi.

Husi milisleri, birkaç gün önce, bilinen bir sebep olmaksızın BM uçağının Sana Havaalanı’na inmesine izin vermemiş ve Ürdün’ün başkenti Amman’a dönmeye zorlamıştı. Dün ise, yaklaşık 10 aydır hapishanede tutukluları Salih’in oğullarını taşıması için uçağın inişine izin verdiler.

Kaynakların bildirdiğine göre, darbeci Husiler, Kızıldeniz Sahil Cephesi’nde Husilere karşı mücadelede ordusuna komutanlık yapan Tuğgeneral Tarık Salih’i baskı altına almak için Salih’in akrabalarının geri kalanının anlaşma kapsamına dahil edilmesini kabul etmedi.

Husilerin serbest bırakmayı reddettiği tutuklular arasında Salih’in çağrısını yaptığı ve ölümüyle sonuçlandığı ayaklanma operasyonu sırasında onlarca Husi’yi öldürmekle suçladıkları oğlu Affaş Tarık Salih ve kardeşi Muhammed de yer alıyor.

Ali Abdullah Salih 33 yıllık yönetiminin ardından 2012’de görevden ayrılmış ancak ülke siyasetinden uzak kalamamıştı.

İran destekli darbeci Husilerle ittifak kurarak uluslararası kamuoyunca tanınan yönetime karşı silahlı mücadele veren Salih, son olarak Husilerle arasındaki ittifakı bozdu ve Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona zeytin dalı uzattı. Bu duruma tepki gösteren Husiler, Ali Abdullah Salih’in bunun bedelini ödeyeceğini bildirmişti.

Ali Abdullah Salih, 2017’de başkent Sana’dan ayrılıp memleketi Sanhan’a giderken yolda Husi militanlarca konvoyuna düzenlenen roketli saldırıda 75 yaşında hayatını kaybetmişti.

Bu çatışmalarda Genel Halk Kongresi (GHK) Partisi’nin Husilerle uzlaşan Sana kanadı Salih’in oğullarının serbest bırakılmasının Sana’daki parti liderleri ile Sadık Emin Ebu Ras ve Yahya er-Rai liderliğindeki Husiler arasında yapılan bir dizi müzakerenin neticesinde gerçekleştiğini açıkladı.

Parti kaynaklarının bildirdiğine göre, Husiler, Salih’i destekleyen 4 binden fazla sivil ve askeri serbest bıraktılar. Husiler, Salih’in öldürülmesi ve akrabalarının cezalandırılmasının ardından, Salih’e bağlı liderleri GHK’nın darbeci kanadı altında kalmaya zorlamak için tutuklamıştı.

Salih’in ölümünün ardından, çocuk ve kadınlardan oluşan yaklaşık 40 akrabası, Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad ve Umman’ın başkenti Maskat’a gitmişlerdi.

Medin ve Salah, Sana’da babaları Salih’in yakınındaydılar ve onun ölümüne şahit olmuşlardı. En büyük oğlu Ahmed Ali Abdullah Salih ise mal varlığını donduran ve seyahat yasağı uygulayan BM Güvenlik Konseyi’nin yaptırımları kapsamında BAE’de bulunuyordu.

Parti kaynaklarına göre Salih’in diğer oğlu Halid Ali Salih ise yurtdışında ailesinin mal varlığını ve mülklerini yönetiyor. Halid Ali Salih, 4 Aralık 2017’de babasının Husi milisleri tarafından öldürülmesi ile sona eren çatışmalar sırasında küçük kardeşleri Ridan ve Sahr ile birlikte yurtdışında bulunuyordu.

Salih’in kardeşinin oğlu Tarık Salih ise Husilerin işgalindeki başkent Sana’dan ayrılarak amcasına bağlı olan ve Koalisyon tarafından desteklenen kuvvetleri yeniden yapılandırmış ve Kızıldeniz Sahil cephesindeki Yemen ordu birliklerinin başına geçmişti.