Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husi milisleri Suudi Arabistan’a iki balistik füze fırlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan Hava Savunma Kuvvetleri, Husi milisler tarafından dün Necran şehrine iki balistik füze fırlatıldığını, füzelerden birinin Yemen topraklarına, diğerinin ise çöle düştüğünü tespit etiğini açıkladı.

Arap Koalisyonu Sözcüsü Albay Turki el-Maliki konu hakkında bir açıklama yaparak, “Suudi Arabistan Hava Savunma Kuvvetleri, bugün saat 6:46’da İran tarafından desteklenen Husi milisler tarafından Yemen’deki Saada şehrinden Suudi Arabistan topraklarına iki balistik füze fırlatıldığını, füzelerden birinin Yemen topraklarına, ikincisinin ise çöle düştüğünü tespit etti. Saldırıda herhangi bir can veya mal kaybı olmadı” dedi.

İran’ın Husilere desteği devam ediyor

Her iki balistik füzenin de nüfusun yoğun olduğu Necran şehrini hedef almasının kasıtlı olduğuna dikkat çeken el-Maliki, bu saldırının İran rejiminin, Husi milislere silah desteği vermeye devam ettiğinin bir kanıtı olduğunu söyledi.

Sözcü, Husi milislerin bu saldırılarıyla Suudi Arabistan’ın güvenliğini tehdit etmenin yanı sıra bölgesel ve küresel istikrarı bozarak 2231 ve 2216 sayılı kararların açıkça ihlal ettiğini, balistik füzelerin yoğun nüfuslu şehir ve köylere doğru fırlatılmasının da uluslararası insancıl hukuka aykırı olduğunu sözlerine ekledi.