Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husi milisleri, Zamar’da 3 yıl içinde 11 bin 947 suç işledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İnsan hakları örgütleri ve saha gözlem ekiplerinin hazırladığı raporlara göre, Husi milisleri, Yemen’in Zamar ilinde kontrolü ele geçirdiği tarih olan Ekim 2014’ten bu yana 11 bin 947 suç işledi.

Raporda, Husi milisler tarafından Zamar ilinde cinayet, yaralama, adam kaçırma, zorla tutma, işkence, özel mahkeme ve hapishanelerin kurulması, silahların depolanması, ailelerin göçe zorlanması, insani ve tıbbi yardımların yağmalanması gibi 11 bin 947 suç işlendiği bilgisi yer aldı.

504 sivil öldürüldü

Husilerin 19’u çocuk ve 6’sı kadın olmak üzere yaklaşık 504 sivili öldürdüğü bilgisine yer veren rapor, siyasi liderler, aşiret şeyhleri ve aktivistler de dahil olmak üzere 17 kişiye suikast düzenledikleri, 983 vatandaşı kaçırdıkları, 747 keyfi tutuklamanın yanı sıra, 192 kişiye işkence yaptıkları ve 6’sının bu işkenceler esnasında öldüğü bilgisine yer verdi.

Çok sayıda ev yağmalandı

Husi milislerin ayrıca 37 ev, 5 dükkan ve iki camiyi bombaladığına dikkat çeken rapor, 21 evin yağmalandığını ve 121 evinde hasar gördüğüne dikkat çekti.

Medya kaynakları ise, darbeci Husilerin 24 özel mülkiyete el koyduğunu, 15 kamu mülkünü yağmaladığını, hükümete ait 108 tesisi ele geçirerek bunlardan 8’ini milisler için askeri tesise dönüştürdüğünü belirtti.

Bazı istatistikler, kadınlara yönelik 300 ihlalin yanında, 26 medya, 21 siyasi ve insan hakları savunucusu, 6 akademisyen ve 117 eğitimcinin de ilde çeşitli istismarlara maruz kaldıklarını doğruladı.
Zamar ili, savaşın farklı cephelerinde öldürülen çocuk sayısıyla birinci sırada yer aldı.

2 binden fazla çocuk hayatını kaybetti

Saha kaynakları, Zamar’da 2 binden fazla çocuğun milis saflarında mücadele ederken öldürüldüğünü ortaya çıkardı. Aynı kaynaklara göre, Husi milisler 300’ü yetim olmak üzere, 3 bin 400’den fazla çocuğu savaşmaları için saflarına kattı.