Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husi ve Salih militanları hapishaneye saldırdı! | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tutuklu Anneleri Derneği, dün Husi ve Salih militanlarını Sana’daki merkezi hapishaneye baskın yaparak, hapishanede gerçek mermi ve göz yaşartıcı gaz kullanmakla suçladı.

Dernek tarafından yapılan açıklamada, milislerin, baskın sırasında en az 24 tutukluyu kaçırarak bilinmeyen bir yere götürdükleri belirtildi.

Yemen resmi haber ajansı SABA’nın belirttiğine göre, militanlar Sana’da bulunan merkezi hapishaneye baskın düzenledi. Baskın sırasında gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazlar kullanılırken, gizli bir hapishaneye götürülmeyi reddeden tutuklular, militanlar tarafından kaçırıldı.

Darbeciler, tutuklulara ilaç ulaştırmayı engelliyor

Dernek, ‘militanların en az 24 kişiyi kaçırdıklarını açıkladıktan sonra’ tutukluları ziyaret etmelerinin ve onlara yiyecek, içecek ve ilaç ulaştırmanın engellendiğini kaydetti.

Kaçırılan tutukluların anneleri, militanların kaçırdıkları çocukları saklamalarını engellemek veya onlara karşı hak ihlali yapılmasını önlemek için yerel ve bölgesel kuruluşlara, kabilelere hızlı hareket etme çağrısı yaptı.

İnsan Hakları Bakanlığı olayı kınadı

İnsan Hakları Bakanlığı da, Husi ve Salih’e bağlı militanlar tarafından başkent Sana’da bulunan Merkezi Hapishane’deki tutuklulara yönelik yapılan saldırıları, özellikle de gerçek mermi ve göz yaşartıcı gazlar kullanıp, çok sayıda yaralıya sebep olmalarını en sert şekilde kınadı.

Bakanlık, yayınladığı bildiride, “Darbeci militanlar, tüm kaçırılanların güvenliğinden sorumludur. Birleşmiş Milletler, Güvenlik Konseyi ve uluslararası örgütleri; insanları, temel hak ve saygınlıklarını korumayı, ayrıca her türlü ihlali ve keyfi tutuklamaları sonlandırmayı öngören yasa ve kanunlara saygı göstermek için darbeci militanlara karşı her türlü şekilde baskı yapmaya çağırıyoruz. Tüm tutukluların derhal serbest bırakılmasını, istismar ve işkencelerin durdurulması istiyoruz. İnsanlığa karşı işlenen bu savaş suçları, er ya da geç cezalandırılacaktır” ifadeleri kullanıldı.

Tutuklu Anneleri Derneği, Sana’daki adli ve uluslararası kurumlar önünde çocuklarının serbest bırakılması, adaletsizliğin sonlandırılması ve taleplerinin yerine getirilmesi için gösteriler düzenledi.

Darbeciler bin 866 sivili kaçırdı

Dernek, bir hafta önce Husi ve Salih militanlarının, çoğunlukla Sana, Zamar ve Hudeyde şehirlerinde bir yıldan az bir sürede bin 866 sivili kaçırdığını açıklamıştı.

Dernek, kaçırılanların gerçek sayısının belirtilenin üstünde olduğu bildirirken, kaçırılanlar arasında 48 çocuk ve 35 kadın olduğunu, yaklaşık 33 işkence vakasının yaşandığını kaydetmişti.