Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husi ve Salih yanlıları arasında ‘sokak savaşları’ başlayacak | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen konusunda uzmanlar, Husi milislerin Sana’daki baskınından sonra, önümüzdeki birkaç gün içinde çeşitli senaryolara karşı açık olunması gerektiğini bildirdi.

Husilerin, Abdullah Salih’e bağlı güçler için çok önemli olan Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nın da bulunduğu Sebi’n bölgesine yaptığı baskından sonra, Ordu yetkililerinin Şarku’l Avsat’a aktardığı bilgilere göre, en muhtemel senaryo; Husilerin askeri operasyonlara başlaması, Salih’in çocuklarının evinin kuşatılması ve bunun sonucunda bölgedeki bütün faal grupların sivillerin korunmasına öncelik vermemesi halinde, ağır silahların da kullanıldığı sokak savaşlarının başlaması.

Gözlemciler, Ali Abdullah Salih’in komşu bölgelerdeki destekçilerini Sana’ya çağırmasından sonra, önümüzdeki saatlerde atılacak adımları hızlandıracağını dile getirdi.

Yemen Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu üyelerinden Nebil el-Esidi, Maliye Bakanlığı da dahil olmak üzere, önemli bakanlıkları kontrol etmek için geçtiğimiz ay yoğunlaşan şiddetli çatışmalara ek olarak, Husi milisler tarafından düzenlenen baskın ve ardından yapılan askeri eylemlerin, darbenin iki tarafı arasındaki farkın ve boşluğun boyutunu açıkça belirttiğini söyledi.

Özellikle iki tarafında ifadelerine bakıldığında, Husi milisler ve Salih destekçileri arasındaki bu çekişme kontrolden çıkacak gibi görünüyor.

6. Askeri Bölge Komutanı Emin Abdullah el-Vaili, darbenin tarafları arasındaki bu kriz ve silahlı çatışmaların, üst rütbeli birçok kişinin, Yemen’in başkenti Sana’dan daha erken çıkabilmek için, gelecek günlerde güvenli kaçış noktaları aramalarına, bazılarının da ordu komutasıyla iletişime geçerek, onlara katılmak istemelerine neden olacağını söyledi.