Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husi tankları Sana sokaklarında ateş açıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sana’da darbeci Husi milisleri ve Salih yanlıları arasında yaşanan gerilim ve Salih’in Husilere yönelik ayaklanma çağrısının ardından tansiyon yükselmeye devam ediyor.

Salih liderliğindeki Halk Genel Kongresi Partisi’ne bağlı güçler, Salih’in Sana’daki evinden başlayarak diğer illere doğru bir askeri harekât başlattı.

Husiler ise saflarını yeniden düzenledi ve askeri tanklar da dâhil olmak üzere çeşitli orta ve ağır silahlarla donatılmış binlerce unsurunu bir gün önce kaybettikleri şehrin güneyindeki askeri ve hükümet bölgelerini geri almak için harekete geçti. Halk Genel Kongresi Partisi’nin “Yemen El-Yevm” televizyon kanalının kontrolünün ele geçirildiği ve çalışanlarının alıkoyduğu bilgisi de dâhil olmak üzere medya kuruluşlarının kapatıldığı yönündeki haberlere rağmen durum belirsizliğini koruyor.

El-Arabiya Haber Ajansı’nın kaynaklardan aktardığı bilgiye göre, Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen koalisyon güçleri, dün akşam Sana’nın güneyindeki sınır mahallelerindeki Husi merkezlerine beş hava saldırısı düzenledi.

Sana’daki Kongre Partisi liderlerinden edinilen bilgiye göre Husiler, partinin önde gelen liderlerinin bir kısmını Salih taraftarlığından vazgeçmeleri ve kendilerinden birini partinin başına getirmeleri kaydıyla güçlerinin çıkarından feragat etmeye karar verdi. Ayrıca “Yemen El-Yevm” kanalının yeniden yayına başlamasına da izin verecekleri iddia edildi.

Es-Sebin Meydanı ve cumhurbaşkanlığı bölgesinin bulunduğu sınır mahallelerindeki kuşatmayı ve topçu atışlarını yoğunlaştıran Husiler, Salih’in yakınlarının ve partisinin liderlerinin evlerine bakan Rayan tepelerinde konuşlanmış durumda. Yapılan açıklamalar Parti’nin daimi komite üyelerinden birinin evine girmeyi başardıkları yönünde.

Salih’e yönelik saldırılar sürüyor

Salih’in çalışma ofisinden açıklamalarda bulunan bir kaynak, Husilerin Saada, Nehm ve Servah’taki milislerini geri çektiklerini ve Sana’ya girdiklerini söyledi. Kaynak, Husilerin, Genel Halk Kongresi Parti Başkanı’nın Es-Seniyye bölgesinde yer alan evi, Cezayir Caddesi’ndeki Tarık Salih ve kardeşi Ömer Salih’in evi ve Parti daimi komite üyesinin evlerine yönelik saldırılarının devam ettiğini kaydetti.

Tuğgeneral Tarık Salih, sosyal medya üzerinden yayınladığı mesajla Yemen halkına, başkent ve diğer illerde askeri durumun halen kendi kontrolünde olduğunu duyurdu. Tarih Salih, Husilerin halen ordudan yağmalanan mühimmatı koruduğunu ve Yemen halkıyla savaşmak için saklandıklarını kaydetti.

Salih’in ofisinden yayınlanan bir diğer açıklamada da İran merkezli medya organlarınca yayılan Umman’ın arabuluculuk yaptığına dair haberleri yalanlandı. Açıklamada, Salih’in Umman’ın gerçekleştireceği bir arabuluculuğu memnuniyetle karşıladığı, ancak ülkesinde kalacağını ve kendisine emanet edilen halkını asla bırakmayacağı kaydedildi.

Halk Kongresi’nin sitesinden yayınlanan Husilerle ateşkes imzaladığına dair bildiri hakkında yapılan açıklamada da böyle bir anlaşmanın olmadığı kaydedildi. Husilerin web sitesini ele geçirdikleri korsan bildiri yayınladıkları ifade edildi.

Husiler tarafından yapılan açıklama kaybedilen bölgelerin kontrolünün yeniden sağlandığı yönünde. Ancak görgü tanıkları, Sana’nın güney mahallelerinde ve merkezinde çatışmaların devam ettiğini belirtti. Çocukları öldürülen Şeyh Beni Haris’e bağlı silahlı gruplar ve Husiler arasında başkentin kuzey girişinde çatışmaların sürdüğünü kaydetti.

Şarku’l-Avsat’a açıklamalarda bulunan görgü tanıkları Husi milisleri ile Salih destekçisi Meşriki kabilesi arasında şiddetli çatışmalar yaşandığını aktardı.

Salih taraftarlarınca henüz açıklanmamış olsa da meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu uçakları tarafından başkentin güneyinde ve kuzeyinde bulunan Husi bölgelerine hava saldırıları düzenlenerek Salih güçlerine destek verilmesi bekleniyor.

Çatışmalar devam ediyor

Şarku’l-Avsat’a konuşan kaynaklardan aktarılan bilgilere göre, çatışmalar sabah erken saatlerde başladı. Salih’e biat eden Beni Sarim kabileleri, Saada ve Amran bölgeleri arasındaki yolu kapatmanın yanı sıra Husi milislerin tam kontrolü altında bulunan Haciye’de de güvenlik binası da dahil çok sayıda binanın kontrolünü ele geçirdiler. Salih taraftarlarının yanı sıra kabileler ve halk Husilere ait bayrakları indirerek sloganlar attılar.

Salih destekçisi kabileler, Sada’dan sonra Husi milislerin ikinci kalesi Zamar kentinden, Sana’ya Husilerin silah takviyesinde bulunmasını saatlerce engellediler. Şehir merkezini kontrol altına alan Husiler şehrin girişlerine yeni askeri noktalar kurmaya başladı. Hada’yı Husilerin yeni merkezi ilan etti.

El-Hudeyde bölgesindeki Husi liderlere yakın güvenilir bir kaynak Şarku’l-Avsat’a yaptığı açıklamada Husi milislerinin liderinin, ayaklanmaların ardından ellerindeki bölgeleri kaybedecekleri ve Hudeyde Limanı’ndaki eski müttefiklerinin Salih’e destek vermesi korkusuyla Husili komutanları Hudeyde’ye gönderdiğini belirtti.

Husilerin Mart 2015’te ‘Kararlılık Fırtınası’ adlı operasyonun başlamasından Salih ve Husi güçleri arasındaki çatışmalara kadar askeri kuvvetlerini bina ve yerleşim bölgelerinde gizlediği ortaya çıktı.

Şarku’l-Avsat’ın askeri kaynaklardan edindiği bilgilere göre Husi milisleri, operasyonun başlamasından bu yana füzeler ve fırlatma platformlarını halkın arasında gizleyerek, sivilleri canlı kalkanı olarak kullandı. Uluslararası toplumu da yanıltıcı bilgiler paylaştı.