Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler 20 aydır personellere maaş ödemiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de 2014 yılında askeri darbe ile başkent Sana’yı işgal ederek devlet varlıklarına el koyan İran destekli Husi militanlar, yüzbinlerce devlet personeline yaklaşık 2 yıldır maaş ödemiyor.

Meşru hükümete bağlı Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan resmi açıklamaya göre Husiler, son bir yılda vergi, zekat ve gümrüklerden elde edilen 6 milyar dolarlık gelire el koydu.

Yemen petrol şirketi çalışanları tarafından açıklanan veriler, Husi militanların petrol ve doğalgazdan günlük 1,5 milyon dolar faiz geliri kazandığını ortaya koydu. Husilerin yakıt maddelerine uyguladığı zamlarla bu gelirleri katladıkları tahmin ediliyor.

Meşru hükümetin Merkez Bankası’nı Aden’e taşımasına karşılık, kontrol altında tuttukları bölgelerde bulunan binlerce devlet personelinin maaşlarını 20 aydır ödemeyen Husiler, elde ettikleri paraları kendi kasalarına koyuyor.

Yemen’de enerji sektöründe görevli yaklaşık 200 bin devlet personeli bulunuyor. Yakıt fiyatlarına yüzde 20’ye varan oranlarda zam getiren Husiler, bayram ve ulusal günlerde istisnai olarak personellere yarı maaş ödemesi yapıyor.

Sağlık alanında da durum farklı değil. Husi militanların darbe sonrası el koyduğu devlet hastaneleri ve sağlık merkezlerinin personelleri aylardır sembolik maaşlar alırken, Husiler, çeşitli vergilerle personellere ödedikleri 40-90 dolar arasındaki maaşları da geri alıyor.

Devlet kaynakları darbenin finansmanında kullanılıyor

Öte yandan Husiler, para getiren kurumlara ise farklı davranıyor. Husilere bağlı İletişim Bakanlığı, posta teşkilatı ve resmi iletişim şirketlerinde çalışan personellere maaşlar fazlasıyla ödeniyor. Gözlemciler, söz konusu sektörlerden elde edilen gelirlerin bütün devlet personellerinin maaşları için yeterli olduğunu ifade ediyor.

Resmi iletişim şirketlerinin aksine Husiler, özel iletişim şirketlerinden yüklü miktarda vergi alıyor. Ekonomi gözlemcilerinin verdiği bilgiye göre Husiler, bu vergilerden milyarca dolarlık kazanç elde ediyor.

Yemen’in kaynaklarını 2014 yılından beri sürdürdükleri darbeyi finanse etmek için kullanan Husiler, kazançlarının yüzde 60’ını gümrük vergileri ve yıllık zekatlardan elde ediyor.

Sana’da bulunan Husilere yakın kaynaklarının itiraflarına göre, başkentin Muin kasabasındaki vergi dairesi, bu yılın ilk çeyreğinde tek başına Husilere yarım milyon riyallik gelir sağladı.

Ekonomi sektöründe çalışan görevliler, çoğu devlet müessesesinden elde edilen gelirlerin mutad olduğu üzere Merkez Bankası’nda toplanması gerekirken, Husi militanların bu gelirlerin büyük kısmını gizli kasalara aktardığını iddia ediyor.