Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, 800 öğretim görevlisi ve çalışanı Sana Üniversitesi’nden uzaklaştırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sana/Şarku’l Avsat

Sana Üniversitesi’ndeki akademik kaynaklar, Husi gruplarının Yemen’deki büyük üniversitelerde bulunan öğretim görevlisi ve çalışanların mali haklardan uzak tutulması ve işlerini bırakmaları hakkında çıkardıkları yasadışı karardan sonra yaklaşık 800 çalışanın işten çıkarıldığını ifade etti.

Kaynaklar Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Husi milislerinin geçtiğimiz günlerde kendilerine bağlı çalışanların maaşlarının yarısını ödediğini Sana Üniversitesi’nde 800’den fazla öğretim görevlisi ve çalışanın yanı sıra diğer devlet kurumlarındaki binlerce memurun maaşlarını ödenmeyecekleri belirttiler.

Husilerin çoğunluğu Yemen Halk Kongresi Partisi’nden olmak üzere çok sayıda profesör ve çalışanı işten çıkardığını ifade eden Kaynaklar, tüm devlet sektörleri ve kurumlarına kendilerine bağlı unsurları yerleştirdiğini söyledi. İran yanlısı Husi milisleri, Sana’nın düşüşünden bu yana destekçilerini, devletin çeşitli merkezi kademelerine yerleştirme çabası içindeydi.

Yemen’deki meşru hükümet, darbecilerin, 30 binden fazla hükümet çalışanını görevden aldığını açıklamıştı. Husi liderine yakın olanlar ve onların soyundan olanlar, milislerin işgal ettiği tüm kurumların üst ve orta pozisyonlarında idare ve idare alanında ‘ilahi bir hakka’ sahip oldukları görüşündeler.