Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, Ali Abdullah Salih’in izlerini silmeye çalışıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Darbeci Husi milisleri, öldürdükleri Yemen’in eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in izlerini silmeye çalışıyor. Eski Cumhurbaşkanı’nın akrabalarının ve parti yöneticilerinin bir kısmını hapishanelerde tutan Husiler dün, Genel Halk Kongresi Partisi (GHK) merkezlerine baskın düzenleyerek Salih’in fotoğraflarının indirilmesini istedi.

Husi milisleri, GHK parti merkezlerinin yanı sıra Parti’nin resmi internet sitesi el-Misak’dan da Salih’in fotoğraflarının kaldırılması emrini verdi. Husiler daha önce, internet sitesini kontrol altına almalarının ardından Salih’in fotoğraflarının yayınlanmasına izin vermişti.

GHK destekçileri ile Husiler arasında geçen eylül ayında yaşanan çatışmalar sırasında ülkenin eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih, Husiler tarafından öldürülmüştü. Husi milisleri ayrıca GHK merkezlerini basmış ve Parti’nin resmi televizyon kanalı Yemen el-Yevm’i ele geçirmişti.

Husiler, uluslararası ve bölgesel güçlerin yaptığı çağrılara rağmen Ali Abdullah Salih’in cesedini akrabalarına vermedi. Husiler, Salih’in cesedini bilinmeyen bir yerde tutuyor.

Husilerin baskınlarının ardından GHK’nın resmi gazetesinin dünkü sayısında Salih’in fotoğraflarına yer verilmediği görüldü. Parti üyeleri sosyal medya üzerinden GHK Basın İdaresi Başkanı Tarık el-Şami’yi Husilerle işbirliği yapmakla suçladı.
GHK yöneticilerinden Kamil el-Hudani, Tarık el-Şami’yi Ali Abdullah Salih’e ihanet etmekle suçlarken kişisel Facebook hesabında yayınladığı paylaşımda da eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’e el-Şami’nin hain olduğunu defalarca söylediğini ancak Salih’in söylenenlere itibar etmediğini aktardı.

Husilerin Ali Abdullah Salih’i unutturma çabaları bununla da sınırlı kalmadı. Başkent Sana’da, Özgürlük Meydanı’ndaki Salih Camii’nin ismini Halk Camii ile değiştiren Husiler, Salih tarafından kurulan hayır kurumunun da ismini değiştirerek “Halk” adını verdi.

GHK kaynaklarından edinilen bilgiye göre Husi milisleri Hacca ilinde Eğitim-Öğretim Müdürlüğü görevi verdikleri GHK yöneticilerinden Dayfullah el-Akkari’nin evine baskın düzenleyerek Akkari’yi bilinmeyen bir yere kaçırdı.

Husiler, Sana’daki sosyal yaşama müdahale etmeye de devam ediyor. Sana’daki ticarethaneleri denetleyen silahlı Husi milisleri vitrinlerdeki kadın elbiselerinin kaldırılmasını isteyerek DEAŞ ve el-Kaide gibi terör örgütlerini hatırlatan uygulamaları hayata geçiriyor.