Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, foto muhabir Hamad el-Ukud’u kaçırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sana’daki yargı kaynaklarının Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada şehirdeki Husi milislerin Yemenli Yazarlar ve Edebiyat Birliği’ndeki idari memur, aktivist ve foto muhabir Hamad el-Ukud’u kaçırdığını bildirdi.

Kaynaklar, içinde Husi milislerin bulunduğu iki askeri aracın başkentin güneyindeki el-Sebin bölgesindeki başkanlık sarayı yakınındaki bir bölgeden geçişi sırasında el-Ukud’u kaçırarak Husilerin kontrolündeki bir hapishaneye götürüldüğünü belirtti.

Yemenli Yazarlar ve Edebiyat Birliği’nin eski lideri Ahmed Naci Ahmed söz konusu kaçırılma olayını kınadığı açıklamasında şunları söyledi:

“Fotoğrafçı, sanatçı ve aktivist Hamed el-Ukud’un derhal serbest bırakılması ve ailesine güvenli bir şekilde geri dönmesini talep ediyoruz. Yasa dışı tutuklamaları ve insanlara karşı sürdürülen yıldırma operasyonlarını şiddetle kınıyoruz. Hamid el-Ukud ve cezaevindeki tüm gözaltına alınanlar için özgürlük istiyoruz.”

Husi milisleri son zamanlarda Yemenli gazeteciler ve aktivistlere yönelik kaçırma operasyonlarına hız verdi. Ayrıca Sana’da ve kontrol ettiği bölgelerde sivillerin özgürlüklerine de birçok kısıtlama getirdi.