Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, buğday taşıyan Türk gemisini hedef aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu güçleri, Husilerin Hudeyde eyaletindeki Salef limanı yakınlarında bulunan Türk yardım gemisine füze attığını duyurdu.

Koalisyon Sözcüsü Albay Turki El-Maliki düzenlediği basın toplantısında, El-Hudeyde limanını kontrol eden Husilerin 4 deniz miline yakın bir mesafedeki tekneden saldırıyı gerçekleştirdiğini söyledi.

Gemideki hasara ve yaralı veya ölü olup olmadığına ilişkin bilgi vermeyen Koalisyon Sözcüsü, “Teknelerden biri gemiye 4 deniz mili mesafeden yaklaşmış. Daha sonra gemiye roket atılmış. Roket, denge tanklarından birinin iç duvarına çarpmış, bu yüzden geri sekmiş ve şarapnel parçaları dışarı dağılmış’’ dedi.

Turki el-Maliki Husi milislerin uluslararası hukuk ve deniz yasalarını çiğnediğini belirterek, ‘’Bu eylemin hiç şüphesiz sonucu da olacaktır’’ şeklinde konuştu.

Yardım taşıyan Türk gemisinin Husilerin kontrolü altındaki sahada bulunduğuna dikkat çeken sözcü, ‘’Geminin ve mürettebatın güvenliğinden onlar sorumlu. Yaptıkları şey uluslararası hukuka ve deniz yasalarına aykırı’’ ifadelerini kullanırken, Arap Koalisyonunun Kızıldeniz’de Yemen halkı için yardım taşıyan gemileri güvence altına almayı sürdüreceğini vurguladı.

Yemen ulusal ordusu ilerlemeye devam ediyor

Arap Koalisyonu Sözcüsü Turki el-Maliki, basın toplantısında Yemen ulusal ordusunun Koalisyon uçaklarının da desteğiyle bütün cephelerde ilerleyişini sürdürdüğünü belirtti. Maliki ayrıca, Husi milislerinin saflarında yaşanan önemli kopuşların birçok cephede teslim olmalarına neden olduğunu da sözlerine ekledi.

Sözcünün aktardığına göre, çıkış noktaları Sadaa ve Kuzey İmran olan ve şu ana kadar Suudi Arabistan’daki sivil yerleşim yerlerini hedef alan balistik füzelerin sayısı ise 144’e ulaşmış durumda.