Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, büyük bir dini kutlamayla Yemenlileri şaşkına çevirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sana’daki darbe hükümetinin, kaynak yetersizliği bahanesiyle devlet çalışanlarının maaşlarını ödeyemediğini iddia ederken, Yemen’deki Husi milislerin, bir pazarlama ve reklam kampanyasına oldukça yüksek paralar harcamasının ardından, bazı Şii topluluklarının kutladığı dini bir etkinlik olan Gadir-i Hum bayramı dolasıyla kutlama yapmaları halkı şaşkına çevirdi.

Genel Halk Kongresi Partisi aktivistleri, Husiler tarafından kutlama için harcanan fonları vurgulayarak, ‘halk açlıktan ölürken, milyonlarca dolar harcıyorlar’ dediler.

Husi isyancılar, çeşitli basın araçlarını kullanmak ve en önemlisi başkent Sana’da olmak üzere Husi etkisi altındaki çeşitli bölgelerdeki yollara çok geniş alanlarda tabelaların asılması için son birkaç gün içerisinde büyük bir reklam, pazarlama ve medya kampanyası uygulaması gerçekleştirdi.

Husi milisleri, farklı mezheplere sahip Yemen halkını Gadir Bayramı kutlamasına katılmalarını sağlamak için Yemen devletinin tüm kaynaklarını kullanmaya çalıştı. Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-Eryani, Şarku-l’Avsat’a, “Başkent Sana’yı ve diğer bölgeleri gasp eden Husiler, yasaları ve yönetmelikleri tartmıyor ve devletin ilişkilerini bir devlet gibi anlamıyorlar. Onlar, İran’dan ithal edilen mezhepsel gündeme hizmet etmek için devletin tüm gücünü kendilerine ayırdığı bir papaz hükümeti istiyorlar” dedi.

Husi isyancılar tarafından dün kutlanan Gadir Bayramı’nı, dar mezhepsel bir perspektiften ele alınması gerektiğini söyleyen Bakan, “Husiler, farklı mezhep ve siyasi siyasi yönelimlerini bütün vatandaşlara dayatmaya çalışıyor. Bu, Yemen’deki cumhuriyetçi sisteme karşı yapılan bir başka darbe” diyerek eleştiride bulundu.