Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler çocukları savaştırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de inzan hakları ihlalleri sürüyor. Özellikle Husiler tarafından çocuklara yönelik sistematik olarak yürütülen uygulamalar hukuk örgütlerinin tepkisine neden oluyor. Yemen İnsan Hakları Koalisyonu, çocukların ülkedeki Husi saflarında savaşmak üzere askere alındığına ilişkin 630 dava olduğunu açıkladı. Çocukların korunmalarını ve Yemen’deki çatışma bölgelerinden uzak tutulmalarını istedi. Cenevre’de düzenlenen bir sempozyumda konuşma yapan aktivist Hüda es-Sarari “Yemen İnsan Hakları İhlalleri İzleme Koalisyonu, Yemen kanun koyuncularının ve uluslararası anlaşmaların 18 yaş olarak belirlediği sınıra rağmen çocukların silahlandırılıyor” bilgisini verdi.

İsviçre’nin Cenevre kentindeki 36. İnsan Hakları Konseyi oturumunda, Yemen İnsan Hakları Koalisyonu tarafından bir rapor yayınlandı. “Okullardan Barikatlara Yemen Çocukları” adlı raporda çocuk askerlere ilişkin ayrıntılar göz önüne serildi.

“İnsan Haklarını Savunma Kurumu” başkanlığını yürüten El Sarari, koalisyonun, Sana, Dhamar, Amran, Taiz, Marib, Ceyf, Rima’daki çocuk askerlerin dramını 73 yazılı röportajla belegelediklerini duyurdu.

Buna göre Husi ve Salih milisleri, şu ana kadar 583 çocuğu askere aldı. Darbeci güçlerin yanında çatışmalara sokulan çocukların 118’i hayatını kaybetti, 20’si de yaralandı. Diğer çocuk askerler ise Taiz, Marib, Sana, Ceyf, el-Beyda, Sa’ada ve Hacca’daki çeşitli cephelere dağıtıldı.
Yemen İnsan Hakları İhlallerini İzleme Koalisyon’nun yayınladığı istatistiklere göre 346 çocuk asker, hale Suudi Arabistan sınırında Husi ve Salih kuvvetleri safında çatışmalara sokuluyor..

Cenevre’deki sempozyumda konuşma yapan bir diğer isim Arap Eğitim ve Geliştirme Başkanı Dr. Wissam Basenda da “Çocukların silahlı çatışmalara karışması insanlığa karşı suçtur ve yalnızca Yemen’i değil, bütün dünyayı vuracak bir saatli bombadır” ifadesini kullandı.

Çocukların “milislerin kutuplaşmalarını ve baskı yapmalarını kolaylaştırmak” için en zayıf bağlantı olduğunu belirtti.

Hükümet tarafından Yemen’deki Arap Koalisyonu ile işbirliği içinde gerçekleştirilen özel programlara atıfta bulunan Basenda çocukların rehabilitasyonunun ve okula geri döndürülmesinin önemine dikkat çekti.