Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler denize doğru kaçıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki Batı Sahil Cephesi Komutanı, Hudeyde Havaalanı’nın kontrol altına alınmasının ardından meydana gelen çatışmalarda havaalanı çevresindeki Husi milislerinin birçoğunun öldürüldüğünü duyurdu. Yemen Ulusal Ordusu’nun havaalanı içindeki operasyonlarının sürdüğünü kaydetti.

Askeri kaynaklar, Yemen ordusuna bağlı El-Amaliga Tugayları’nın yapılan takviye ile Hudeyde Havaalanı içinde operasyonlarına devam ettiğini aktardı. Husi milislerinin büyük çoğunluğunun havaalanı içindeki yaralıları geride bırakarak denize doğru kaçtığı bilgisini verdi.

Yemen Ulusal Ordu Güçleri ve Halk Direnişi’nden oluşan ortak kuvvetler güneybatı cephesinden Durahmi Müdürlüğü merkezine ilerlerken Arap Koalisyonu’na bağlı savaş uçakları da Husi milislerin bir toplandığı bölgeleri hedef aldı. Onlarca milis etkisiz hale getirildi.

Hudeyde Valisi Hasan el-Tahir, havaalanının sokak savaşına meydan vermeyecek biçimde, sivillere zarar vermeden yürütülen operasyonlar ile kurtarılmasının ardından Husi milislerinin üzerindeki baskının arttığını söyledi.

Yemen Ulusal Ordusu, Sana’yı özgürleştirmeye doğru ilerlerken Arap Koalisyonu da bir hafta içinde 626 Husi milisinin öldürüldüğünü ve 253 mevzinin imha edildiğini duyurdu.

http://turkish.aawsat.com/2018/06/article55408255/karkas-hudeyde-operasyonu-husileri-bariscil-cozume-mecbur-edecek