Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, Genel Halk Kongresi Genel Sekreteri’ne hastanede suikast düzenledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de yetkili kaynaklar, bugün Genel Halk Kongresi (GHK) Genel Sekreteri Arif ez-Zuka’nın Eski Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih ile birlikteyken Husi milislerce yaralandıktan sonra kaldırıldığı Sana Askeri Hastanesi’nde gerçekleştirilen suikast sonucu öldürüldüğünü doğruladı.

Onlarca kişi öldürüldü

Kaynaklar, Husilerin gerçekleştirdiği suikastlerin yalnızca Kongre yöneticileri ile sınırlı olmadığını açıkladı. Salih ve akrabalarının evlerini koruyan kişilerin yanı sıra Yemen’in başkentindeki siyasi bölgede gözaltına alınan onlarca kişinin de öldürüldüğü belirtildi.

Ayrıca Husiler, dün, Abdullah Salih’e arabasında suikast gerçekleştirdikten sonra başkentte OHAL ilan etti. OHAL ilanından sonra Husi militanlar Sana şehrinin çeşitli bölgelerine dağıldı. Milisler yeni kontrol noktaları oluşturdu. Ayrıca karargahlarının korumalarını artırdı.

GHK Lideri Yasir el-Avadi’nin öldüğü iddialarına ailesinden yalanlama

Genel Halk Kongresi Partisi lideri Yasir el-Avadi’nin ailesi, dün, Husiler tarafından öldürüldüğüne dair haberleri yalanladı.

Oğlu yalanladı

El-Avadi’nin oğlu, babasının iyi olduğunu ve Sanaa’nın güneyinde, memleketi Sinhan’a giderken öldürülen Yemen’in Eski Cumhurbaşkanı ile öldürüldüğüne dair haberlerin doğru olmadığını açıkladı.

Yasir el-Avadi’nin ailesi, öldürülen kişinin Arif ez-Zuka olduğunu söyledi.