Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, Hudeyde’de liman ve binalara bomba yerleştiriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in Hudeyde kentinin güneyinde sahile paralel 60 kilometrelik bir mesafede Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu (Arap Koalisyonu) tarafından desteklenen Yemen Ulusal Ordusu güçleri ile darbeci Husi militanları arasında çatışmalar şiddetlenirken, militanların Hudeyde limanına bombalar yerleştirdiği tespit edildi.

İran destekli Husi militanlarına karşı kuzey yönünde Hudeyde havalimanına doğru ilerlemeye çalışan ulusal ordu kuvvetleri, doğu yönünde ise el-Tahita, Zubeyd, el-Cerrahi, el-Huseyniye, Beyt Fakih ve el-Dureyhimi beldelerinde kontrolü sağlamaya çalışıyor.

Liman ve binalara bomba döşediler

Şarku’l Avsat’a bilgi veren yerel askeri kaynaklar, Husi militanların Hudeyde’de liman ve resmi binalara bombalar döşeyerek buraları yağmaladığını söyledi. Ayrıca, başkent Sana’daki Husi yöneticilerin Hudeyde’yi savunmak için bölgeye ek kuvvetler gönderdiğini bildirdi.

Helikopterler bomba yağdırdı

Yemen Ulusal Ordusu ve ortak operasyon birimine bağlı kuvvetlerin Arap Koalisyonunun yoğun hava desteğiyle ilerleyişlerini sürdürdüğünü belirten kaynaklar, koalisyon uçakları ve Apache helikopterlerinin yoğum bombardımanları nedeniyle Husiler tarafından gönderilen ek kuvvetlerin çoğunun kaçmak zorunda kaldığını ifade etti.

Vatandaşlar yakıt depolamaya başladı

Gözlemciler, Hudeyde kentinin özgürleştirilmesi operasyonunun Yemen’deki savaşın seyrini değiştireceğini ve darbeci Husi militanları çöküşün eşiğine getireceğini tahmin ediyor. Ulusal ordu güçlerinin kente yaklaşmasıyla birlikte Sana’da panik artarken, çok sayıda kişi Hudeyde limanının kapanma riskine karşı yakıt malzemeleri depolamaya başladı.

Yemen Meşru Hükümeti yetkilileri ise daha önce yaptıkları açıklamalarda, Hudeyde’nin ele geçirilmesinin ardından limanın yeniden normal çalışmasına devam etmesi için gerekli planlamaların devam ettiğini söylemişti. Hükümet yetkilileri, bu açıklamalarla Sana’da yaşayan vatandaşlara yakıtlarının kesilmeyeceğine dair mesaj göndermişti.

Gözlemcilerin verdiği bilgiye göre, ulusal ordu kuvvetlerinin el-Cerrahi, el-Huseyniye ve Beyt Fakih beldelerinin merkezlerini kontrol altına alması halinde İbb kenti üzerinden Husilere gelen bütün ikmal yollarını kesmiş olacak. Hudeyde’de bulunan Husi militanların tek ikmal yolu Sana, Amran, Hucce ve Huveyt yolu olacak.

Operasyon kuzey yönünde devam edecek

Hudeyde kentinin kısa süre içerisinde Yemen Ulusal Ordusu güçleri tarafından ele geçirileceğini tahmin eden gözlemciler, operasyonların kuzey yönünde sahile paralel olarak devam edeceğini ve ordu güçlerinin 160 kilometre mesafedeki Midi kentinde bulunan kara güçleriyle birleşmeyi hedeflediğini dile getiriyor.

15 sivil mayınlar yüzünden can verdi

Ulusal ordu kuvvetleri dün, Hudeyde havalimanına 15 kilometre mesafedeki el-Dureyhimi beldesinden havalimanına doğru ilerlemeye çalışırken ağaçlık bölgeler ve Husi militanlar tarafından yollara döşenen mayınlar nedeniyle ilerleyişi yavaşlıyor. Edinilen bilgilere göre, son 3 günde Husiler tarafından döşenen mayınların patlaması sonucu 15 sivil hayatını kaybetti.

Mansur Hadi, Hudeyde Valisi ile görüştü

Öte yandan, Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, Hudeyde Valisi el-Hasan Tahir ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek, bölgede süren çatışmalara dair son bilgileri aldı. Yemen’in resmi haber ajansı SABA’da yer alan habere göre, Hadi, ulusal ordu güçlerini İran destekli Husi militanlarını yenilgiye uğratmak için sarf ettiği çabalardan dolayı tebrik etti.