Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, Hudeyde’de yardım kuruluşunun deposuna baskın yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Husi milisler, Hudeyde sakinlerine yönelik ihlallerini sürdürürken 28 Haziran’da Dünya Gıda Programı’na (WFP) ait bir depoya baskın düzenledi. Aktarılana göre milisler, iki Birleşmiş Milletler (BM) personelini kaçırıp, bilinmeyen bir alana götürdü. Aynı şekilde Husi milisler uluslararası yardımlara yönelik hırsızlıklarını da sürdürerek, insani yardım kuruluşlarının çalışmalarına kısıtlama getirdi.

Bir görgü tanığı tarafından yapılan açıklamada, milislerin Hudeyde şehrinin 7 km uzağında yer alan WFP’ye ait bir depoya baskın düzenlediği ifade edildi. Görgü tanığı, milislerin iki çalışanı kaçırıp, bilinmeyen bir yere götürdüğünü vurguladı.
Husilerin söz konusu saldırısına dair kuruluştan herhangi bir açıklamada yapılmadı.

Yerel kaynaklar ise milislerin depoyu yağmalayıp, unsurlarına dağıtmak üzere yiyecekleri çaldığını belirtti. Kaynaklar, milislerin bu uygulamayla sivilleri kendi saflarına çekmeye çalıştığını da söyledi.

Yemen hükümetinde Yerel İdareler Bakanı ve İnsani Yardım Yüksek Komitesi Başkanı Abdurrakib Fetih, Husilerin, Yemen’deki BM’ye bağlı ve uluslararası yardım kuruluşlarına yönelik devam eden tacizlerini kınadı.

Fetih, Yemen Resmi Haber Ajansı SABA’ya yaptığı açıklamada, milislerin Hudeyde şehrindeki WFP’ye ait bir depoyu bastığını ve iki personeli kaçırıp bilinmeyen bir yere götürdüğünü belirtti. Yetkili, milislerin uluslararası ve insani kuruluşlara saldırarak bir savaş suçu işlediğini ifade etti. Bu çerçevede Abdurrakib Fetih, “İnsani yardım faaliyetleri yürüten yardım kuruluşlarına yapılan bu tacizler, bir terör eylemidir. Uluslararası toplum ve kuruluşlar bu eylemi kınamalı, tüm güç ve kararlılıkla bu durumla mücadele etmeli, milisleri insani yardım çalışmalarına müdahale etmekten alıkoyacak her türlü aracı sağlamalıdır” ifadelerini kullandı.

Fetih ayrıca, “Hudeyde şehrindeki yardım kuruluşlarının, milisler tarafından hedef alınması, limanların ele geçirilmesi, yardım gemilerinin gasp edilmesi ve alıkonulması; şehir sakinlerinin ve tüm Yemen halkının maruz kaldığı acıları arttırmaktadır” şeklinde konuştu.

Bakan ayrıca, BM Yemen Koordinatörü Lise Grande’ye “saldırıyı kınama, yardım alanında çalışanlara yönelik tacizleri inceleme, kaçırılan personellerin serbest bırakılmasını ve sorumluların yakalanmasını sağlama, kuruluşların faaliyetlerine ve yardım çalışmalarına müdahalede bulunan milislerin bu eylemlerini, bölgesel ve uluslararası topluma, BM’ye bağlı kuruluşlara ve BM Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) bildirme” çağrısı yaptı.

Öte yandan kaynaklar, Husi grubun Hudeyde mahallelerinde, onlarca gence, yaşadıkları mahalleleri güvence altına almaları gerektiği bahanesiyle para dağıtmaya devam ettiğini belirtti. Ancak gruba muhalif aktivistler, milislerin söz konusu gençleri zorla saflarına katmak için bu gençlere yaklaşık 10 bin riyal (20 dolar) dağıttığını savundu.

Diğer taraftan Husi milisler, Hudeyde sokaklarını bariyerlerle geçişlere kapatmayı sürdürürken, yerleşim bölgelerine çeşitli silahlar yerleştirdi.

Ayrıca darbeci milisler, 28 Haziran’da şehrin batı kıyısındaki bazı bölgelerde ağır darbeler aldı. Ulusal ordu ve halk direnişinin koalisyon uçaklarıyla desteklenen hava saldırılarında 80 milis öldürülürken, onlarcası da yaralandı.

Yemen askeri kaynakları tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamaya göre, ordu ve direniş güçleri el-Faze bölgesinde ilerleme kaydetmeye devam ediyor. Kaynaklar, güçlerin bölgede geniş çaplı operasyonlar düzenlediğini ve Hudeyde şehrinin güneyindeki Tuhayta kent merkezine ilerlediği bildirdi.

Bu çerçevede Hudeyde’nin sahil kesimlerinde de şiddetli çatışmalar devam ediyor. Batı kıyısı ortak operasyon odası müdürü Adnan el-Matri’nin Şarku’l Avsat’a aktardığına göre Husiler, şehrin üçte birinin kontrolünü sağlayan Amalika (Devler) Güçlerine karşı operasyonlarında başarısızlığa uğradı.

Aynı şekilde kaynaklar, ordu operasyonlarının Zabid şehrinde yer alan Tuhayta bölgesini tamamen kurtarmak üzere hala devam ettiğini belirtti. Ayrıca el-Cerahi ve Beyt el-Fakih bölgelerinin kurtarıldığı ifade edildi. Kaynaklar, bu gelişmelerin “Hudeyde şehrinin tüm güney kırsallarının kontrolünün sağlandığı” anlamına geldiğini vurguladı.

Milislerin, Tuhayta, el-Durayhimi ve Zabid bölgelerindeki tarlalara saklandığını söyleyen kaynaklar, koalisyon uçaklarının Husilerin mevzilerine yoğun hava saldırıları gerçekleştirdiğini açıkladı. Aktarılana göre saldırılarda, 40 milis öldürülürken, onlarcası da yaralandı ve 10 askeri araç da imha edildi.

Diğer taraftan ordu ve direniş güçleri, geçtiğimiz Çarşamba günü birçok tugayın da dahil olduğu geniş çaplı bir operasyon başlattı. Güçler, el-Faze bölgesinin doğusunda geniş bir alanın kontrolünü sağlarken, koalisyon savaşçıları ve Apache helikopterlerinin desteğiyle Tuhayta ve Zabid bölgelerinin merkezlerine doğru ilerleyişlerini sürdürdü.

Kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a ‘Hudeyde şehrinin güneydoğusunda yer alan özgürleştirilmiş Hays cephesine ilişkin’ yapılan açıklamada, Amalika güçlerinin 7. Tugayına bağlı ordu birliklerinin dün milislerle şiddetli çatışmalar yaşadığı belirtildi. El-Adin, Cebel Ras ve İb şehrinin batısından gelen 3 askeri aracın imha edildiği, en az 25 milisin öldürüldüğü ve onlarcasının yaralandığı ifade edildi.

Kaynaklara göre, Hays’taki ordu güçleri, İran destekli Husi milislere ait yüksek çözünürlüklü kameralarla donatılmış bir casus uçağını düşürdü. Ordu ve direniş güçleri, Hays’ın kuzey ve doğusundaki milislerle doğrudan çatışmalara girerken, karşılıklı topçu atışları gerçekleştiriyor.

Hudeyde’de şehrindeki görgü tanıkları, Husi milislerin dün şehrin sokaklarını topraktan bariyerlerle kapattığını, şehrin güney bölgelerine mayın döşediğini ve ağır silahlarla bölgeye konuşlandığını açıkladı.

Aktarılana göre milisler, şehrin güneyindeki “Ğalil” mahallesine topçularla saldırı düzenledi ve havaalanını da bombardımana tuttu. Aynı şekilde geçtiğimiz Çarşamba günü şehrin güneyinde bir mahalleye yönelik düzenlenen saldırıda bir ev hedef alınırken, 7 sivil hayatını kaybetti.

Öte yandan meşru hükümete destek veren koalisyon savaşçıları, dün Hudeyde’de ve şehrin kuzeyindeki sivillere ihtarname dağıttı. Hudeyde’den çıkma çağrısı içeren ihtarnameler, Husi milislerin bulunduğu alanlara girilmemesi yönünde bazı çağrıları da kapsadı.

Aynı şekilde havalimanının özgürleştirilmesinin, bölge güvenliğinin sağlanmasının, güney ve doğudaki mahallelere ulaşılmasının ardından birkaç gündür operasyonlar dururken, Hudeyde şehrinin ve limanlarının yeniden imar edilmesi için askeri operasyonların tekrardan başlaması bekleniyor.

Bu çerçevede yüzlerce milis, birçok aileye evlerini terk etmemeleri ve şehirde kalmaya devam etmeleri için baskı yapıyor. Yerel kaynakların belirttiğine göre Husiler, el-Cerahi’de bölgeyi terk edip, İb’e gitmeye çalışanlarla dolu 25 otobüse el koydu. Milislerin, otobüsleri Hudeyde’ye gitmeye zorladığı belirtildi.

İnsan hakları kaynakları ise Taiz’in güney doğusundaki el-Rahide bölgesinde yer alan el-Seraya’daki milislerin, kadın ve çocuklar da dahil olmak üzere Aden’de onlarca göçmeni alıkoyduğunu vurguladı. Aktarılana göre milisler, 4’ten fazla otobüse de el koyarken, onları İb ve Sana’ya gönderdiler.