Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, Hudeyde’nin güneydoğusunda köşeye sıkıştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordu güçleri, ülkenin batı kıyısı ve Hudeyde kentinde ilerleyişini sürdürüyor. Ordu güçleri, Hudeyde Üniversitesi’ne ulaşırken, darbeci milislerle şiddetli çatışmalar yaşandı.

Güneydoğu bölgesinde kıskaç altındaki İran destekli darbeci Husiler, savaş cephelerine katılmaya çalışırken, kaynaklar da Ulusal Ordu güçleriyle patlak veren çatışmalarda, aralarında liderlerinin de bulunduğu yaklaşık 60 Husi milisin öldürüldüğünü, onlarcasının da yaralandığını açıkladı.

Kaynaklar tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamaya göre, Saada’ya bağlı Bakem ilçesi, hükümet güçleri tarafından kontrol altına alındı. Ordu güçleri, dün Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun desteğiyle, darbecilerin kalesi sayılan Saada’daki milislerin iletişim ve operasyon odasını ele geçirdi.

Suudi Arabistan’ın El-Arabiyye kanalına göre de yerel kaynaklar, “Husi milislerin, askeri operasyonlarını yürüttüğü ve savaş cephelerindeki unsurlarıyla bağlantıyı sağladıkları iletişim ve operasyon odaları, yeraltında ve bir dağ mağarasına bağlıydı. Bu alan, belirli görevlerin yerine getirildiği 5 odadan oluşmakta” ifadelerini kullandı.

Kaynaklar, “İçeride milisler tarafından kullanılan kablosuz iletişim cihazları ve bazı diğer aletler bulundu. Aynı şekilde ideolojik düşünceleri yansıtan broşürler ile Husi liderlerin fotoğrafları ele geçirildi” dedi.

Husilere darbe üstüne darbe

Diğer taraftan Ulusal Ordu güçleri, birkaç gün önce Husi milislerle yaşanan şiddetli çatışmaların ardından Saada’nın kuzeyindeki Kitaf ilçesinde bulunan Al Bucbare vadisinin, el-Cerbe ve Ummu-l Riyah bölgelerinin kontrolünü ele geçirdi. Husilerin büyük çaplı can ve mal kaybı yaşadığı belirtildi.

Yemen ordusuna bağlı Amalika Tugayları tarafından aktarılana göre güçler, başkent Sana ve Hudeyde arasındaki (Husi milislerin tek çıkış yeri ve İran’dan sağlanan silahların tedarik noktası olan) bağlantı hattının da kontrolünü sağladı.

Bu çerçevede koalisyon tarafından bir askeri operasyonun başlatıldığı, Kilo 7 yolunun kontrolünün ele geçirildiği, ordu güçlerinin Kilo 10 bölgesine kadar ilerlemeyi başardığı ve Sana- Hudeyde arasındaki bağlantı hattında varlıklarını güçlendirdiği belirtildi.

Ordu güçleri Hudeyde’de ilerliyor

Yemen Ordu Sözcüsü Tuğgeneral Abdu Macali’nin Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamaya göre ordu güçleri, Husi milislere uzanan tüm hatları keserek ve Hudeyde-Sana bağlantı hattının kontrolünü sağlayarak Hudeyde ve Kilo 16 bölgesinde ilerleme kaydetti. Macali, bu noktadaki başarının, Hudeyde şehri ve limanının özgürleştirilmesi hususunda önemli bir giriş olacağını söyledi.

Öte yandan Tihame’deki kaynaklar, Ulusal Ordu birliklerinin, Husi milislerin Hudeyde’nin güneydoğusundaki Hays şehrine yönelik saldırılarını boşa çıkardığını açıkladı. Milislerin, şehrin kuzey cephelerine saldırmaya çalıştığı belirtilirken, bölgede şiddetli çatışmaların yaşandığı ifade edildi.

Hudeyde’deki görgü tanıklarının aktardığına göre, milislerin Kilo 16 bölgesi, Hudeyde’nin doğusu ve el-Hamis caddesine yönelik saldırıları çerçevesinde Hudeyde şehrinin doğusunda şiddetli çatışmalar patlak verdi.

Öte yandan Suudi Arabistan liderliğindeki meşruiyeti destekleme koalisyonu tarafından desteklenen Ulusal Ordu güçlerinin başlattığı askeri operasyon kapsamında, Hudeyde Güvenlik Komitesi, bölgede güvenliğin sağlanması ve durumun iyileşmesi için güvenlik hizmetlerinin hızlandırılması çağrısı yaptı.

Yemen haber ajansı Saba’ya göre, Vali Hasan Tahir, güvenliği ele almak ve istikrarı güçlendirmek için düzenlenen bir toplantıya kaldı. Komite, farklı güvenlik birimlerine yeni unsurlar almak, birimlerden raporlar sağlamak ve birimlerin sayılarını belirlemek üzere bir plan hazırlığına girişti.

Valinin belirttiğine göre hükümet, ordu tarafından üç ana cepheden kuşatılmış şehirden geri çekilmeleri için darbeci milislere uyarı mesajları gönderdi. Vali Hasan Tahir, Şarku’l Avsat’la yaptığı telefon görüşmesinde, meşru hükümetin, milislerin Yemen halkına dayattığı askeri çatışmalara girmeden önce barış sağlamaya çalıştığını ve hükümetin Husi milislere, vatandaşların güvenliğini korumaya yönelik fırsatlar sunduğunu vurguladı. Vali, milislerin şehri teslim etmeleri ve hızlı bir şekilde şehri boşaltmaları gerektiğini söyledi.

Hasan Tahir ayrıca milisleri besleyen ana atardamarları kesmeyi başardıklarını kaydetti. Vali, Arap koalisyon uçakları destekli ordu güçleri tarafından kalelere ve kamplara yönelik büyük çaplı operasyonlardan önce milislerin, kuzey cephesi aracılığıyla şehirden ayrılacağını belirtti. Vali, Hudeyde’ye uzanan yolların kontrolünün tamamen sağlandığına da dikkat çekti.

Meşru hükümetin dayandığı ‘şehri özgürleştirme’ sürecinin en önemli dayanaklarından biri, iç eylemler olarak nitelendiriliyor. Bu çerçevede Vali Tahir, bu adımın Hudeyde limanının kurtuluş sürecini takip eden, ordunun belirlediği bir vakitte yaşanacağını söyledi. Hasan Tahir ayrıca, halk hareketlerinin de milisleri yenilgiye uğratmada büyük bir rol oynayacağını vurguladı.