Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, Hudeyde’nin güneyindeki sivilleri öldürmeye devam ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İran destekli Husi militanları, Hudeyde’nin güneybatısında bulunan kurtarılmış köylerdeki sivillere roketlerle ölüm yağdırırken, Yemen’deki Koalisyon güçleri de başkent Sana’daki Husi milislerine ait mevzilere saldırı başlattı.

Hudeyde’deki tıbbi kaynakların aktardığına göre, Husi militanları, Hudeyde’nin güneybatısında bulunan Manzar köyünde yaşayan sivilleri hedef alan rastgele roket atışlarıyla can almaya devam ediyor.

Bir ay içinde 4. katliam

Şarku’l Avsat’ın kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Husi bombardımanı sırasında bir fırının hedef alınması birçok sivilin ölmesine, çok sayıda sivilin de yaralanmasına neden oldu. Bu, uluslararası toplumu Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’na karşı kışkırtmak için gerçekleştirdiği katliamın yanı sıra Husilerin sivil nüfusa karşı bir ay içinde işlediği dördüncü katliam.

Kaynaklar, füze saldırıları sonrasında, yakındaki fırından ekmek almaya giden 3 sivilin hayatını kaybettiğini ve diğer 3 kişinin ise ağır yaralandığını kaydetti.

Geçtiğimiz haftalarda, Hudeyde’nin güneyindeki kurtarılmış köyleri ve yerleşim bölgelerini hedef alan Husiler, araçlarını ve havan toplarını şehrin güney mahallelerine konuşlandırdı.

Örgüt yüzlerce kayıp verdi

Husiler, Koalisyonu’nun desteklediği Yemen’deki meşru güçlerin Hudeyde’nin doğusundaki bölgeleri kurtarmaya çalıştığı sırada geçekleşen çatışmalarda, aralarında önde gelen liderlerin de bulunduğu yüzlerce kayıp verdiler.

Husiler bölgedeki halka yönelik keyfi adam kaçırma ve tutuklama eylemlerini de son günlerde artırmış durumda. Bölgedeki tanıklar, milislerin, kalkan olarak kullanmak amacıyla halkı evlerinde kalmaya zorladıklarını ve evlerini terk edenleri öldürmekle tehdit ettiklerini ifade ettiler.

Koalisyon güçleri bomba yağdırdı

Hükümet güçlerine ait resmi kaynaklar, Hudeyde’nin güneyindeki çeşitli mevzileri hedef alan koalisyon güçlerinin saldırıları sonrasında 80’den fazla Husi milisinin öldürüldüğünü kaydetti.

Öte yandan, Sana’daki koalisyon savaşçılarının perşembe günü Husi milislerine ait mevzilere, kamplara ve mahzenlere yönelik gerçekleştirdiği saldırıların ardından milislere ait çok sayıda askeri hedef imha edildi.

Şarku’l Avsat’ın askeri kaynaklardan edindiği bilgilere göre, milislerin Batı Sahili, el-Beyda ve Nahm’daki cephelerine ulaştırmak üzere kamyonlarla taşıdıkları mühimmat, gerçekleştirilen saldırıların ardından imha edildi.

Milislerin bomba yapımında kullandıkları metal malzemelerin depolandığı Sevan bölgesindeki Askeri İşler Dairesi’nin merkezindeki bir mahzenin imha edildiği de gelen bilgiler arasında.

Tüm bunların yanı sıra milisler savaş harcamalarını karşılamak ve liderlerini zenginleştirmek amacıyla benzin, dizel ve yerli gaz fiyatlarını attırmayı hedefliyor.