Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler için Yemen’de çember daralıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Meşruriyete destek koalisyonunun hava ve deniz desteğiyle Hudeyde’nin güneyindeki çatışmalar devam ediyor.

Yemen ordusu, Husilerin elindeki Taiz şehrini kuşatmaya almak için mevzi kazandı. Ordu birlikleri Taiz ile il merkezinin batı kesimi arasındaki karayolunu kontrol altına aldı.

Öteyandan Taiz’deki ilerlemeler Cevf bölgesindeki mevzi kazanımlarıyla eş zamanlı olarak gerçekleşiyor. Operasyonlar Hudeyde’nin güney kırsalında da koalisyonun hava bombardımanı desteğiyle devam ediyor.

Kaynaklar, beklenen askeri operasyonun ayrıntılarını açıklarken, altıncı askeri bölge güçlerinin general Haşim el-Ahmar tarafından yönetildiğini ve Cevf eyaletinin çeşitli cephelerinde, Husi milislerine şiddetli darbe vurulduğunu doğruladı.

Albay Osman el-Şayef, Yemen ordusunun Cevf ilindeki Burat El-Anan askeri üssünün ana kapısı olan Dahra’daki tüm dağlık bölgelerin kurtarıldını aktardı.

Taiz kentinin batı banliyölerindeki kaynaklar, Husi milisleri ile sis cephesindeki ağır ve orta silahların kullanıldığı ordu kuvvetleri arasındaki şiddetli çatışmaların patlak verdiğini doğruladı.

Yemen’in doğusundaki Marib ilinde ordu birlikleri ile Husiler arasında meydana gelen çatışmada 20 militanın öldürüldüğü bildirildi.

Yemen Silahlı Kuvvetleri Enformasyon Merkezi yetkililerinden alınan bilgiye göre, Sirvah ilçesinin güneyinde orduya ait bölgelere sızmaya çalışan Husi militanlar ile askerler arasında çatışma çıktı.

Söz konusu çatışmada 20 Husi militanının öldürüldüğü ifade edildi.

Yemen ordusu topçu birliklerinin de Sirvah’ta Husilere ait mevzileri hedef aldığı, bu saldırının, örgüt saflarında can ve mal kaybına yol açtığı aktarıldı.

Husilerin Nisan 2015’te ele geçirdiği Sirvah ilçesi, hükümet güçleri ile silahlı militanlar arasındaki şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın yaşandığı Yemen’de meşru yönetime darbe yapan Husiler, Eylül 2014’ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015’ten itibaren hükümete destek veriyor.