Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, kanlı darbelerinin yıldönümünü kutluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Husi milisleri, Sana’ya baskınlarının ve Yemen hükümetine darbelerinin 4. yıldönümünde kontrollerindeki bölgelerde kutlamalarını sürdürürken, Yemenlilerin “Büyük Felaket” olarak isimlendirdikleri darbelerini de “21 Eylül Devrimi” olarak nitelendiriyorlar.

Şarku’l Avsat’a açıklama yapan bölge halkı, kötüleşen yaşam koşullarına, yakıt ve gaz eksikliğine rağmen Husilerin, vatandaşları bazı bölgelerde kutlamalara katılmaya zorladığını belirtti.

Yemenli aktivistlerden Husilere tepki

Yemenli aktivistler de sosyal medya aracılığıyla “Yemen’in çağdaş felaketi” olarak adlandırdıkları milis kutlamalarına tepkilerini dile getirdiler.

Aktivistler, sosyal medya üzerinde Husilerin meşru hükümete darbe ve Sana’ya baskın yaptığı günü kınayıcı bir kampanya başlattı. Bu çerçevede aktivistler, İmam hükümetine karşı 1962 yılındaki Yemen devrimine denk gelen 26 Eylül anısına slogan ve fotoğraflar yayınladılar.

Husiler, tüm politik güçleri söz konusu kutlamaya katılmaya zorlarken, Halk Kongresi Partisi liderlerinden birçoğu da söz konusu bu günü görmezden gelerek, 26 Eylül Devrimi’nin anısına çeşitli kutlamalar düzenledi.

Öte yandan Husilere bağlı bakanlar, devrim lideri olarak nitelendirdikleri Abdul Melik el-Husi’ye tebrik mektubu gönderdiler. Husilerin kontrolü altındaki bölgelerde bulunan bazı milletvekilleri milisleri tebrik etmekten kaçınırken, 26 Eylül Devrimi yıldönümünü kutlayan mesajlar yayınladı.

Aydınlardan tepki

Şarku’l Avsat tarafından yayınlanan bir makaleye göre yazar ve gazeteci Samir el-Yusufi, “4 yıl önce 21 Eylül günü, büyük bir hile günü oldu. İddia ettikleri gibi, yolsuzluğa ve gerici güçlere karşı bir devrim değildi. Yalan söyledikleri gibi açlık yok edilmedi, fiyatlar azaltılmadı. Bu, geri kalmışlığa ve itaatsizliğe bir geri dönüştü” ifadelerini kullandı.

El-Yusufi, Husilerin Yemenlileri mağdur etmek ve onları gaflete düşürmekten başka bir amacı olmayan bir devlet kurmaya çalıştıklarını vurguladı.

“Ağaç yaprakları yediren devrim”

Aktivistler, sosyal medya hesapları üzerinden Husi yönetimindeki bölgelerde ağaç yaprakları yiyen Yemenli çocukların fotoğraflarını paylaşırken, Husilerin sözde devrimini de “ağaç yaprakları yemeye geri döndüren devrim” olarak yorumladı.

Husilerin 4 yıl önce gerçekleştirdikleri darbe, Yemen kimliğinin çeşitli düzeylerde aşınmasına yol açtı. Milislerin, cumhuriyetçi kimliği yok etme girişimleri ekonominin tahrip edilmesine, kaynakların yağmalanmasına ve halkın cehaletine neden oldu.

Yemenli aktivistler, 21 Eylül 2014 tarihindeki Yemen felaketinin, Yemen dokusunda derin bir çatlağa neden olan ölümlere, evlerin yıkılmasına ve şiddet kampanyalarına uzanan çeşitli felaketlerin de kurucusu olduğunu belirtti.

Yemenli yazar ve gazeteci Muhammed Aiş, Facebook’ta da paylaştığı bir makalede, “21 Eylül’den sonra ve Yemen olarak yaşadığımız çöküşün ardından her düşman için kolay bir hedef, Yemen’den nefret eden herkes için ucuz bir teklif haline geldik. Artık herhangi bir şey sayılmıyoruz. Koyulduğumuz mezarlar dışında hiç kimse tarafından duyulmuyoruz” ifadelerini kullandı.

Hükümet çalışanlarından Cemil H. tarafından yapılan açıklamada da “Husilerin felaketi, Sana’ya baskın gününde sadece maaş kesintisiyle bile olsaydı, Yemen tarihinde bilinen en kötü gün olmak için yeterdi” dedi.

“İnsanlar mutlu değil”

Cemil H. “İnsanlar mutlu değil. Onların sevinçli olduğu herhangi bir şey yok. Yemen’in yok olmasına, halkın aç kalmasına ve katledilmesine neden olan milislerin hakimiyetinden kurtuluş hayali içerisinde yaşıyorlar” şeklinde konuştu.

Diğer taraftan Husi liderleri, anma törenlerindeki konuşmaları sırasında, Sana’ya baskınlarının Yemen tarihinde olumlu bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Husilerin Yüksek Siyasi Konseyi Başkanı Mehdi el-Meşad, milislerin 4 yıl boyunca çok sayıda başarı elde ettiğini kaydetti. El-Meşad, Yemenlilerin bu başarılar sayesinde Husilere teşekkür etmesi gerektiğini belirtti. Husi lider Abdul Melik el-Husi ise destekçilerine savaş cephelerine katılma çağrısı yaptı.