Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler mango çiftliklerini kamplara ve cephaneliklere dönüştürdü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in Kızıldeniz’deki liman kenti Hudeyde’deki yerel kaynaklar, darbeci Husi milislerin, Hudeyde ve Hacca’da savunmaya geçmeden önce mango meyve ağaçlarının sıklıkla ekildiği geniş çiftlik arazilerini silah depolarına ve gizli eğitim kamplarına dönüştürdülerini aktarıyor.

Genel Halk Kongresi’ne (GHK) mensup askeri tutsakların serbest bırakılmasının hemen ardından, Husiler Hudeyde’deki onlarca esiri saf değiştirmeleri koşuluyla serbest bıraktıkları aktarılıyor.

Hudeyde’nin kuzeyinde bulunan keskin nişancı noktasındaki yerel kaynaklar, Şarku’l Avsat’a, darbecilerin, yeni militanlarını eğitmek için bir çiftliği kampa çevirdiklerini, askeri araçları ve cephaneliği de mango ağaçlarının kalınlığından yararlanarak kamufle ettikleri böylece Arap koalisyonunun havadan keşfini engellemeye çalıştıklarını aktardı.

Yerel kaynaklar ayrıca Hucce, Hudeyde, Mahvet ve Taiz dışında Abas, Bagel ve Zebid’in geniş mango çiftliklerinde ve Sahl-el-Tâbi’nin diğer ilçelerinde benzer kampların bulunduğunu iddia ediyor.