Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, öldürülen milisleri için türbeler inşa ediyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İrancı Husiler, ideolojik yayılım için “Şehitler Haftası” kutlamalarına büyük bir bütçe ayırırken aynı kapsamda çatışmalarda öldürülen militanları için de türbeler inşa etmeyi planlıyor.

Sana’daki yerel kaynaklar, Husilerin bu yıl söz konusu politika için yaklaşık 200 bin dolar tahsis ettiğini belirtti. Bu kapsamda Sana, Zamar, Rayima, Hacca, Saada, Taiz ve İbb bölgelerinde öldürülen militanlar için onlarca türbe inşa edildiği bilgisini verdi.

Husiler etkinlikler kapsamında başkent Sana sokaklarında ve ana caddelerindeki reklam panolarına öldürülen Husi milislerinin fotoğraflarını astı.

Darbeci örgüt ayrıca silahlı kanadına, sivillerin etkinliklere katılması yönünde zorlama emri verdi. Husilerin Lübnan’daki Hizbullah’ın taktiklerini taklit ettiği belirtiliyor.

Husilerin lideri Abdulmelik el-Husi, ülkedeki siyasi güçlere, “ortaklık, işbirliği, özgürlük ve bağımsızlık” temelinde “anlaşma ve diyalog” çağrısında bulundu.

Darbeci Husilere ait El-Mesira televizyon kanalında yayınlanan açıklamasında Aden’de yaşanan son gelişmelere değinen Husi, ülkedeki siyasi güçleri anlaşmaya çağırdı.

Yemen’de ayrılıkçı Güney Hareketi’nin kurduğu Siyasi Geçiş Konseyi’ne (SGK) bağlı milisler ile hükümet güçleri arasında geçen pazar günü başlayan ve üç gün süren çatışmalarda 29 kişinin öldüğü, 315 kişinin de yaralandığı bildirilmişti.