Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, Rusya’nın BMGK’de İran karar taslağını veto ermesinden memnun - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Darbeci Husi milisleri, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK), Rusya’nın, İran’ın Yemen’deki politikalarının kınanması için İngiltere’nin sunduğu karar taslağının kabul edilmesine engel olan veto hakkını kullanmasından büyük memnuniyet duyarken, İngiltere’ye karşılık Moskova’nın önerdiği kararın Konsey tarafından onaylanmasını, ‘Yemen dosyası’ üzerindeki ABD hegemonyasının çöküşü olarak nitelendirdi.

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Yemen Özel Temsilciliğine yeni atanan Martin Griffiths, Yemen’e barış getirme çabalarına başlayarak, Husi grubunun yetkilileri ve eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı olan Genel Halk Kongresi Partisi liderleri ile görüşmeler gerçekleştirdi.

BM yetkilileri, Genel Halk Kongresi Partisi liderleri ile görüştü

Genel Halk Kongresi liderliğine bağlı resmi kaynaklara göre, birkaç parti lideri, Sana’da BM Yemen Temsilcisi ve BM Yemen ofisinde görevli olan Nikolai Davis ile bir araya geldi.

Kaynaklar, parti liderlerinin BM Temsilcisi Griffiths ile yaptıkları görüşmeden dolayı oldukça memnun olduklarını ve bu yeni atamanın Yemen’deki siyasi uzlaşma sürecine katkıda bulunacağı yönündeki iyimserliklerini dile getirdiklerini sözlerine ekledi.

Sana’daki Genel Halk Kongresi Partisi liderleri, görüşme esnasında, BM ve BMGK’ye, Ali Abdullah Salih’in oğlu Ahmed Ali Salih’e uygulanan yaptırımları iptal etmeleri çağrısında bulunurken, Griffiths’e ‘kapsamlı ve adil bir barış sağlanması ’konusundaki endişelerini dile getirdi.

BM Elçisi Griffiths’in ofisinden bir heyet, birkaç gün önce Aden şehrindeki meşru hükümetin yetkilileri ile şehirde bir ofisin açılması için bir araya geldi.

“ABD egemenliğinin kaldırması için yeni bir başlangıç”

Husi milisler tarafından yönetilen bölgelerdeki fiili lider olan Yemen Yüksek Devrim Konseyi Başkanı Muhammed Ali el-Husi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, BMGK’da Rusya’nın İngiltere’nin karar taslağını veto etmesi ve bunun ardından Rusya’nın karar taslağının kabul edilmesinin, Yemen dosyasındaki ABD egemenliğinin kaldırması için yeni bir başlangıç olduğunu vurguladı.
El-Husi, BMGK Yemen Sorunu Yaptırım Komitesi’ne bağlı uzmanların, İran hakında ‘profesyonel olmayan bir rapor’ hazırladıklarını söyleyerek, Suudi Arabistan topraklarına füze atan gruba destek verip, balistik füze göndermesi nedeniyle İran’ı kınamak isteyen ‘İngiltere’nin karar taslağının başarısızlığından’ dolayı memnun olduğunu ifade etti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts

Follow Me:
FacebookGoogle PlusYouTube