Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, Salih el-Sammad’ın cenazesi için hazırlık yapıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kısa süre önce öldürülen Husi liderlerinden Salih el-Sammad’ın cenazesi için belirlenen tarih öncesinde Sana’da olağanüstü hal devam ediyor. Farklı bölgelere el-Sammad’ın fotoğrafları asıldı, sloganlar yazıldı.

Husiler, cenaze törenine katılmak üzere kontrol alanlarında toplanan yüzlerce kişiyi 24 saat boyunca büyük kamyonetlerle taşıdı.

Bir görgü tanığı tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamaya göre başkentin güneyindeki el-Sevad mahallesinde silahlı çatışmalar patlak verdi. Dün öğleden sonra yaşanan çatışmalar bir saat sürdü. Çatışmalarda hafif ve orta düzeyli makineli tüfekler kullanıldı.

Salih el-Sammad’ın cenazesi için yapılan hazırlıklar bağlamında ise Husiler dün Sana ve yakın bölgelerdeki camilerde halka cenazeye katılma çağrısı yaptı.

Sana’dan yerel bir yetkili Şarku’l Avsat’a yaptığı açıklamada, Husilerin başkent Sana’da halkı cenaze törenine katılmaları için seferber ettiğini belirtti.
Husilerin liderinin bir konuşma yaparak milislerin morallerini yükseltmesi beklenirken şehir girişlerinde de bölgeye girenlere yönelik sıkı arama kontrolleri yapıldı. Kontroller kapsamında, telefonlar da incelendi.

Sammad’ın özel sekreteri Ahmed el-Razahi dün Facebook hesabı aracılığıyla yayınladığı mesajda, devlet başkanının Hudeyde ziyaretinde öldürüldüğü sırada, kendisinden gelen talep üzerine el-Sammad’ın arkasında bulunduğunu açıkladı. Kendisine verilen bazı görevleri yapmak üzere olduğunu söyleyen el-Razahi Husi grubun el-Sammad’ın ölüm haberini gizlediğini ve haberi yapılan resmi açıklamayla öğrendiğini belirtti.

Sana’daki muhalif bir parti kaynağının yaptığı açıklamaya göre Husiler el-Sammad’ın cenaze törenine katılımın fazla olması için milyarlarca riyal harcadı. Kaynaklar maliyetin çok yüksek olduğunu vurguladı.

Aynı şekilde medya aracılığıyla, Salih el-Sammad’ın ölümünden sorumlu olan herkesin cezalandırılacağı da duyuruldu.

Husilere ait bir radyo kanalı tarafından yayınlanan bir habere göre Husilerin yeni lideri Mehdi el-Meşşat, muhaliflerin ve aktivistlerin yargılanmasını emrederken milislere de mahalleleri aramaları ve vatandaşlar arasında casusluk faaliyetleri yürütmeleri çağrısında bulundu.

Husiler tarafından yapılan yeni tehditler, Sana ve kontrol noktalarındaki Yemen halkına yönelik baskı dalgasının ve ihlallerin hız kazanacağına işaret ediyor.