Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler Salih’in partisi ile ortak olmaktan memnun değil | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki darbe müttefiklerinin arasında kademeli olarak tırmanan gerginlik çerçevesinde, Husi Siyasi Konseyi, Eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih önderliğindeki Genel Halk Kongresi Partisine, yolsuzlukla mücadele etmeyen bir yönetimin başında kalmaktan şeref duymadıklarını açıklayarak güçlü bir saldırı başlattı.

Husi Siyasi Konseyi tarafından yayınlanan açıklamada, müttefikleri olan Genel Halk Kongresi’nin iddialarını tümüyle reddederek, Salih’in partisinin durumunu bir sarsıntı olarak nitelendirdi.

Yeni şartlar öne sürdüler

Şarku’l-Avsat’ın Yemenli kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Husiler, Salih’le ittifaklarını devam ettirmek için yeni şartlar ortaya koydular. Kaynaklar, kendilerine karşı herhangi bir faaliyetin yapılmaması, bazı kampların devredilmesi ve özellikle yargı alanındaki son kararlarının kabul edilmesi gibi yeni şartlar öne sürdüklerini belirtti.

Husiler ve Salih güçleri arasındaki gerginliklerin tırmanması, Yemen Devlet Başkan Yardımcısı Ali Muhsin el-Ahmer’in, Yemen’in devrik Cumhurbaşkanı Salih ve partisine atıfta bulunarak, Husilerin başkent Sana’ya girmelerine izin verenleri tasfiye etmeye hazır oldukları konusunda uyarıda bulunması ile eş zamanlı gerçekleşti.

Muhsin el-Ahmer, Marib’teki yerel yönetim önünde yaptığı konuşmada, “Kim Husilere siyah çizgi olarak adlandırılan sınırı geçmelerine izin verdiyse, Husiler bugün onları tasfiye etmeye hazırlanarak cevap veriyor” dedi.

Husiler herhangi bir sözleşmeye inanmaz

Husilerin herhangi bir anlaşma veya sözleşmeye inanmadığına dikkat çeken el-Ahmer, “Diğerleri ülkenin çıkarlarını sağlarken ve çeşitli mütabakatlara inanırken, el-Husi hedeflerini gerçekleştirmek için çeşitli tasfiyeler uygular ve bu fırsatlardan yararlanır” diyerek uyarıda bulundu. El-Ahmer, “Husiler milisler başkent Sana’ya kadar sızmalarına neden olan ve ülkedeki siyasi çalışmaları kötüleştiren çelişkiler dışında hiçbir şeye ulaşamadılar” ifadelerini kullandı.

Husilerin Siyasi Konseyi tarafından yapılan açıklamaya geri dönecek olursak, Husiler, Genel Halk Kongresi Genel Kurulu tarafından yapılan olağanüstü toplantıyı, “çatışmanın başlangıcından bu yana yapılmamış bir toplantı çağrısı” şeklinde nitelendirdiler.

Husiler yaptıkları açıklamada, “Üzerimizde yalan iddialar ve çarpıtma kampanyalarına rağmen Genel Halk Kongresi ile ulusal ortaklık tecrübesindeki başarısını destekliyoruz” diyerek büyüyen gerginliği sakinleştirmeye çalıştılar.

Toplantılar dikkate alınmadı

Müttefikleri Genel Halk Kongresine reform dedikleri şeyleri engellemek ve yolsuzluk yapmakla doğrudan suçlamalar bulunan Husiler, Yüksek Siyasi Konsey liderliğinin bu bağlamdaki ve diğer başka alanlardaki sorumluluklarını yerine getirilmesinin bir takım boş bahanelerle engellendiğini, Yemen halkı ve insanlar için büyük önem taşıyan konuları tartışmak üzere Yüksek Siyasi Konsey temsilcileri tarafından yapılan çok sayıda toplantı çağrısının göz ardı edildiğini ve bununla birlikte bazıları tarafından işlenen ihlallerin ortaklık kapsamında ele alınmasını engelleyecek pozisyonda olmadıklarını söylediler.

Husiler açıklamada, devrik lider Salih’in partisine atıfta bulunarak, “Değişikliklerin engellenmesi ve yolsuzluğa göz yumarak iktidar piramidin tepesinde kalmaya devam etmenin onur olmadığını” belirttiler.

El-Husi ile Salih telefonda görüştüler

Tüm bunlarla birlikte Abdulmelik el-Husi ve Ali Abdullah Salih geçtiğimiz akşam gerginliğin içeriği ile ilgili çözümlerin belirlenmesi çerçevesinde bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiler. Siyasi analistler bu görüşme ile ilgili tarafların ortak bir basın bildirisi yayınlamasını darbeci grupların liderlerinin, aralarındaki keskin farklılıklar ile ilgili herhangi bir sorun olmadığını göstermeye çalıştıklarını belirttiler.