Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, ‘Salih’in tutuklu akrabalarının serbest bırakılmasını’ pazarlık masasına yatırdı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’deki Genel Halk Kongresi Partisi’nden (GHK) kaynakların aktardığına göre, Husi milisler, Sana’daki parti liderlerine, kendilerinin bir Umman uçağıyla Maskat’a götürülmeleri şartıyla, eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in tutuklu akrabalarını serbest bırakmayı teklif etti.

İran destekli Husi milisler, Salih’in tasfiyesi ve parti liderlerinin cezalandırılmasının ardından Salih’in bir dizi akrabasını tutuklamışlardı. Tutuklananlar arasında Salih’in oğulları Medin ve Salah, kardeşinin oğlu Muhammed Muhammed Salih ve kardeşinin torunun Affaş Tarık Salih de vardı.

Milis grubun şu anda sunduğu teklif, özellikle bir Umman uçağının tahsis edilmesi gerekliliği göz önüne alındığında, bir takım belirsizlikler içeriyor. Dosyayla ilgilenen bir dizi Yemenli yetkililer ve analistlerin ifadelerine göre, Husiler, muhtemelen aralarında Hizbullah liderleri ile İranlı olması muhtemel bir dizi önde gelen liderlerini yurtdışına çıkarmaya çalışıyor.

Şarku’l Avsat’ın kaynaklardan edindiği bilgilere göre, Yemen Siyasi Yüksek Komisyonu Başkanı Mehdi el-Meşat, GHK liderlerinden Sadık Emin Ebu Ras ve Yahya el-Rai’ye birkaç gün önce gönderdiği bir mesajda, grubun bir Umman uçağıyla Maskat’a taşınmaları şartıyla eski Yemen Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in tutuklu akrabalarının serbest bırakılacağını söyledi.

Şarku’l Avsat’a bilgi veren söz konusu kaynaklar, Sana’daki GHK liderlerinin Husi grubuna, tahliyeleri için özel bir uçak tahsis edilmesi hususunda BM’ye bir istek sunmayı teklif ettiğini, ancak grubun “Umman uçağı” şartı ile ilgili tutumlarından vazgeçmediklerini kaydetti.

Kaynaklar ayrıca, Husi grubunun bu ayın başlarında Cenevre’deki istişareleri engellemeye yönelik, herhangi bir teftişe tabi olmadan yaralılarının ve müzakere heyetinin Maskat’a tanışması için bir Umman uçağı tahsis edilmesi şartlarında ısrar etmeleri ile şu anda Salih’in akrabalarıyla pazarlık etme girişimleri arasında bir irtibat sağladı.

Öte yandan, eski Cumhurbaşkanının ailesine yakın iki kaynak, Husilerin tutukluları serbest bırakmaya yönelik girişimlerinin henüz aileye resmi olarak bildirilmemesi sebebiyle, söz konusu durumun görünüşe göre bir Husi oyunundan başka bir şey olmadığını kaydetti. Husilerin, Salih’in akrabalarını, sıkı güvenlik ve insanlık dışı tutukluluk koşulların altında, Sana’daki kontrolleri altındaki gizli bir binanın zemin katında tuttuklarını vurguladı.

“Serbest bırakılma haberleri doğru değil”

Bu arada eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in oğulları ve akrabalarının serbest bırakıldığı yönündeki haberleri yalanlayan Yemen Enformasyon Bakanı Muammer el-İryani’nin tweetleri, Sana’daki kaynakların iddialarını güçlendirdi.

İryani şu açıklamalarda bulundu:

“Eski Cumhurbaşkanı Salih’in bütün oğulları ve akrabaları, hala Husi milislerinin tutuklu kamplarında bulunuyor. Serbest bırakıldıklarına dair haberler doğru değil. Bu, üzerinden siyasi rant sağlanacak ve kamuoyunu yanıltacak bir dosya olmamalı. Mesele, ilk etapta Yemen vatandaşlarına ilişkin insani bir meseledir. Eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih’in oğulları ve akrabalarının serbest bırakılması, sadece Husi milislerinin elinde olan bir karardır. Serbest bırakılmamaları veya tutukluluk durumlarının sürdürülmesi, suçları için gerekçe olabilecek bir pazarlık konusu olamaz.”

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurrabu Mansur Hadi, Cenevre’deki müzakere heyetine, eski Cumhurbaşkanı’nın tutuklu akrabalarının konusuna öncelik vermeleri talimatında bulunmuştu. Husi milislerle güven tesisi amacıyla yapılması beklenen görüşmeler, ayrıca mahkumlar ve tutuklular dosyasıyla insani yardımın ulaştırılması ve Sana havaalanı meselelerini de içeriyordu.

Meşru hükümet, Husi grubunu, savaş sırasında yaralanan İranlı ve Lübnanlı yabancı unsurları kaçırma girişiminde bulunmakla suçlarken, Sana’daki Genel Halk Kongresi (GHK) kaynakları, Husi grubunun kaçırmaya çalıştığı kimselerin, sıradan yaralılardan ziyade gruptaki önemli isimler olmaları ihtimalini mümkün görüyorlar.

Husiler, amcasının ölümünden bir ay sonra Sana’dan kaçmayı başarabilen Tuğgeneral Tarık Salih’i baskı altına almak için Salih’in akrabalarını idam etmekle tehdit etmişti. Husi grubu, son aylarda bazı GHK liderlerinin, Salih’in akrabalarını ziyaret etmesine izin verdi. Ancak serbest bırakılmalarına yönelik talepler reddedildi. Basına sızan haberler arasında, onları kutuplaştırmak amacıyla yoğun eğitim kurslarına tabi tutulduklarına dair bilgiler yer aldı.