Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, Salih’in yakınlarına ve parti bürolarına saldırıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de Devrik Lider Ali Abdullah Salih’in Partisi Genel Halk Kongresi‘nin (GPC) silahlı unsurları sessizliğini bozarak Husilerle yaşanan çatışmada Tuğgeneral Tarık Muhammed Abdullah’ın öldürüldüğünü açıkladı. Genel Halk Kongresi internet sitesine göre çatışmalarda üç kişi öldü. Başka bir haber sitesine göre ise 4 ölü ve 6 yaralı var.

Çatışmalar Husilerin, Abdullah Salih’in parti bürolarını ve yakınlarının evlerini hedef almasının ardından başladı. Yapılan açıklamada durumu yatıştırmak amacıyla Husilerle savaş meydanlardaki sorunları çözmek için ortak bir komisyon oluşturulmasına rağmen bu çatışmanın yaşandığı belirtildi.

Sana’da darbeciler arasında çatışmalar yaşanırken Sana camiinde Husilerin silah bulundurmaları onların düşmanlığını ortaya çıkardı. Kaynakların Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamalara göre çatışmaları önlemek için kabile reisleri ve darbecilerin siyasi konsey başkanı Salih Sumad arabuluculuk yapmasına rağmen taraflar arasındaki gerginlik tırmanıyor.

Bölgede gerilim giderek yükseliyor

El- Arabiyya kanalının bölgedeki kaynaklardan aldığı bilgilere göre taraflar arasındaki gerilim giderek daha da kötüleşiyor. Husi milisleri darbeci hükümetin Dışişleri Bakanı Hişam Şerif’in evinini kuşattılar ve Abdullah Salih’in yakınlarının evlerinin bulunduğu bölgede bomba patlattılar.

Husilerin kontrolündeki SABA haber ajansı, sahte bir belgeyle Abdullah Salih kuvvetlerinin RPG rampaları da dahil olmak üzere silahları saklamakla itham etti. Bu ithamlar Koalisyon güçlerinin saldırıları sırasında sivil ve çocukların ceset görüntülerini hatırlattı. Bu konuda Koalisyon güçleri defalarca Husilerin hastaneleri, camileri ve aktif kurumları silah mahzeni olarak kullandığını ifade etmişlerdi.

Saldırıda en az 14 kişi öldü

Darbeci hükümetin İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Sana’da Salih camii önündeki çatışmalarda en az 14 kişinin öldüğü duyuruldu.

Öte yandan Husiler, Salih kuvvetlerine saldırama gerekçesini şu şekilde açıklamaya çalıştılar; “Salih camiinde sadece askeri güvenlik ve devlet elektrik kurumunda kullanılan bir cihaz bulundu. Ayrıca sadece Amerika askeri ve güvenlik kurumları tarafından kullanılan kablosuz iletişim araçları da bulundu. Bütün bunlardan yola çıkarak Salih kuvvetlerinin ne kadar büyük bir askeri gücü sakladığı açığa çıkmakta.”