Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, Sana’da ki 160 tutukluyu serbest bıraktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Sana’daki Husi milisleri, Birleşmiş Milletler, örgütler ve uluslararası arenaya yönelik bir duyuruda bulundu. Milisler, eski Yemen Devlet Başkanı Ali Salih yanlısı ve Genel Halk Kongresi üyelerine karşı yapılan baskı ve istismar sonrası kaçırılan 160 kişinin serbest bırakıldığını açıkladı.

Sana’daki cezaevi yönetiminde görevli bir güvenlik kaynağı, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada tutukluların serbest bırakılmasının Husilerin devlet işlerinin idaresi için kurduğu ve uluslararası toplum tarafından tanınmayan Yüksek Siyasi Konsey’in Başkanı Salih Ali al-Samad’ın yayınladığı “genel af” kararı sonrasında gerçekleştiğini söyledi.

Güvenlik nedeniyle adını vermek istemeyen kaynak, cezaevinden tahliye edilenlerin Husi milisleri tarafından Yemen halkına yapılan misilleme kampanyaları kapsamında sokaklardan ve evlerden kaçırılan masum vatandaşlar olduğunu söyledi. Parti kadrosundan kişilerin ise karanlık bodrumlarda ve örgütün istihbarat servislerinin denetiminde tutulduklarını belirtti.

Yemen Hükümeti Sözcüsü Racih Badi, Şark’ul Avsat ile yaptığı telefon görüşmesinde Sana’nın terörist militanlar tarafından tahrip edilen bir ölüm şehri haline geldiğini, Husilerin sivillerin evine baskınlar düzenleyerek istedikleri kişiyi tutukladığını ve idam ettiğini” belirtti.

Gözlemciler ise örgütün son hamlesinin uluslararası alandaki imajını düzeltmeye yönelik bir adım olduğu görüşünde.

Meşru hükümet kaynakları Şark’ul Avsat’a yaptıkları açıklamada şu anda istişarelerin canlandırılmasının Husi milislerini kurtarma girişiminden başka bir adım olmadığını ifade etti.

Kaynaklar, milislerle herhangi bir barış görüşmesi yapılmasının artık mümkün olmadığını ve tahrip edilen Yemen devletini yeniden kurmanın tek yolunun askeri alanda alınacak kararlarla mümkün olduğunu belirtti.