Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler ‘savaş fetvası’ yayınladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu ve Halk Direniş Komiteleri (HDG), darbeci Husi milislerine karşı el-Cevf ve el-Beyda kentlerindeki ilerleyişini sürdürüyor. Son olarak Yemen’de Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’na ait savaş uçakları da Hücce ilindeki Midi ve Hard kasabaları yakınlarında darbeci militanların ileri savunma hatlarını vurdu. Bombardımanda onlarca Husi öldürüldü.

Ulusal Ordu ve HDG kuvvetlerinin başarıları Husi milis liderleri arasında paniğe sebep olurken, Husi liderler, kontrolleri altında bulunan bölgelerde genel seferberlik ilan etti.

Son gelişmelerin ardından Husi militanları destekleyen din adamları dün Sana’da bir toplantı düzenledi. Şarku’l Avsat’ın edindiği bilgiye göre toplantıya katılan din adamları bir fetva yayınlayarak Husi militanlara katılımının ve Meşru Hükümet ile Koalisyon Güçleri’ne karşı savaşmanın “İtaat edilmesi gereken dini bir vecibe” olduğunu ilan etti.

Yemen Ulusal Ordusu’na bağlı güçler de dün Husilerle yaşanan çatışmaların ardından el-Cevf ilinin Bart el-Annan bölgesindeki ilerleyişini sürdürdü. Askeri kaynaklar, Ulusal Ordu güçlerinin Husileri Karn el-Şaman, Cebel Şevkan, Ceble Amr, Kaifa ve el-Matal köylerinden çıkardığını ifade etti.

Yemen Silahlı Kuvvetleri Basın Ofisi’nin verdiği bilgilere göre ordu güçleri, sınıra yakın önemli askeri noktalardan el-Hacla el-Mehaşime noktasını ve bölgede bulunan Kurun Dağları’nı tamamen ele geçirerek çok sayıda silah ele geçirdi. El-Cevf ilindeki hükümet güçleri daha önce yaptığı açıklamada ordu güçlerinin el-Cevf ilinin yüzde 95’ini ele geçirerek bölgede kontrolü tamamen sağlamaya yakın olduğunu bildirmişti.

El-Beyda ili

Yemen Resmi Haber Ajansı’nda (SABA) yer alan habere göre Sana’nın doğusunda bulunan el-Beyda ilinde, ordu güçleri ile Husiler arasında meydana gelen çatışmalarda 25 Husi militanı öldürülürken, onlarca militan yaralandı. 8 militan ise ordu güçleri tarafından yakalandı.

Yemen Ulusal Ordusu’ndan askeri kaynaklar konuya ilişkin yaptıkları açıklamada, “Hükümet güçleri dün, Sabağ ve Tebbe Aşira kasabalarını ele geçirdi. Yaşanan çatışmalarda üst düzey Husi liderinden biri öldürülürken darbeci milisler de bölgeden kaçmak zorunda kaldı” denildi.

Hucce ilinde üst düzey bir Husi lider öldürüldü

Açıklamada, Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’na ait savaş uçaklarının Hucce ilindeki Midi ve Harad kasabaları yakındaki Husilere ait askeri noktalara düzenlediği bombardımanda çok sayıda Husi militanın öldürüldüğünü ve yaralandığını belirtti.

Yemen Ulusal Ordusu’nnun resmi internet sitesinde konuya ilişkin yayınlanan açıklamada “Koalisyon Güçleri tarafından Husilere ait mevzilere düzenlenen hava operasyonları sonucunda Abdu İsa Mahmari, Halil Abdullah el-Mezikar, Hamza el-Şerefi, Muhammed Abdullah Murad, Osman Abdullah Hermes, Sami Cabir Ali el-Hacuri adlı militanlar öldürüldü. Öldürülenler arasında milis liderlerinden Ali Hasan el-Şerefi de vardı” ifadeleri kullanıldı.

Koalisyon uçakları Hudeyde’deki Husi militanlarına uyarı mesajları attı

Hudeyde ilinde ise Meşruiyeti Destekleme Koalisyonu’na ait savaş uçakları, Husi militanlara ait askeri noktalara uyarı mesajları yazılı kâğıtlar attı. Görgü tanıkları, Husi militanların büyük bir panik yaşadığını aktardı.

Koalisyon uçakları tarafından atılan uyarı mesajlarında Husi militanlarına silah bırakılması çağrısı yapılırken Husilerin kontrolü altındaki bölgelerde ayrılmak isteyenlerin hükümet kontrolündeki bölgelere geçmesine izin verileceği belirtildi. Yemen topraklarının tamamen özgürleştirilmesinin yakın olduğuna vurgu yapılan mesajlarda hiç kimsenin İran destekli darbeci militanların saflarına katılmaması yönünde uyarıda bulunuldu.

Bakanlara zorunlu silahlanma için harekete geçme emri verildi

Husi Ensarullah Cemaati, Darbe Hükümeti’ne bağlı Bakanlara ve kabile şeyhlerine kendi kontrollerinde bulunan bölgelerde gönüllü ve zorunlu asker toplama faaliyetlerine destek olmak üzere harekete geçmelerini emretti.

Husilerin kontörlünde yayın yapan SABA haber ağına göre darbeci hükümetin Sosyal Hizmet Bakanı Tallal Aklan dün Taiz ilinde, Husilerin kontrolündeki Sala kasabasında zorunlu asker toplama faaliyetine başladı.

Haberde el-Beyda ilinde Husiler tarafından tayin edilen Vali Ali Mansuri ve güvenlik liderleri silah altına emrini uygulamak üzere bir toplantı düzenledi.

Taiz’de el-Cezire’nin yayınını durdurma kararı

Meşru hükümete bağlı Taiz İli Güvenlik Komitesi, Katar televizyonu el-Cezire’nin bölgedeki yayınlarını kesme ve televizyonla resmi ilişkileri durdurma kararı aldı.

Komite tarafından yapılan açıklamada kararın ulusal ordunun hedeflerini gerçekleştirme ve birliği koruma amacıyla alındığı belirtildi. “Toplantılarımızda el-Cezire televizyonunun Husilere karşı direniş saflarını bölmeye yönelik haberleri incelenmiş ve kanalın Taiz bürosunun kapatılması kararı alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.