Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler sivillerin haklarını ihlal etmeyi sürdürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de İran destekli darbeci Husi milislerinin sivil halka yönelik ihlalleri sürerken, ülkede milislerden kaynaklı ölüm ve yaralanmalar da giderek artıyor.

Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyon tarafından desteklenen Ulusal Ordu güçleri, Yemen’deki birçok savaş cephesinde Husi milislerine karşı operasyon düzenledi. Bu çerçevede başta ülkenin kuzeyindeki Saada şehri olmak üzere birçok bölgede ilerleme kaydedildi. Batı kıyısı kesimleri, Hudeyde şehri çevresi, Yemen’in batısı, el-Beyda ve Taiz’de çatışmalar şiddetlenirken, militanlar da sivillere yönelik ihlallerine devam ediyor.

Milislerin kalesi sayılan Saada’da, Ulusal Ordu güçleri koalisyonun desteğiyle ilerleme kaydederken, 3. Tugay komutanı Abdul Kerim el-Sudai, güçlerin Maran dağlarındaki milis mevzilerine nüfuz ettiğini duyurdu.
Yemen ordusuna ait “September Net” internet sitesinin haberine göre el-Sudai, Husi milislerin yaşanılan çatışmalarda kayıplar verdiğini ve çok sayıda militanın yakalandığını söyledi.

Meşruiyeti destekleyen koalisyon savaşçılarının da çatışmalar sırasında Ulusal Ordu güçlerine destek verdiğini kaydeden el-Sudai, tüm cephelerde sağladıkları önemli destek nedeniyle koalisyona teşekkürlerini iletti.

Husiler sivillere zarar veriyor

Husilerin, Hudeyde şehri yakınlarındaki mahallelerde sivil halkın evlerine yönelik havan topu saldırılarında çok sayıda çocuğun yaralandığı belirtildi. Bu çerçevede koalisyonun da hava desteği verdiği çatışmalar sırasında milisler, bazı liderlerini kaybederken, örgütün maddi kayıp yaşadığı belirtildi.

Husi milisler, çatışmalar sırasında sivilleri canlı kalkan olarak kullanırken, sivillere ait evleri bombalamayı ve vatandaşların haklarını ihlal etmeyi sürdürüyor.

Amalika Tugayları’na bağlı bir medya merkezi, Husi milislerin, Hudeyde şehri yakınlarındaki mahallelerde başlattığı bombardımanda onlarca çocuğun yaralandığını açıkladı. Manzar el-Şabi Mahallesi halkı tarafından aktarılana göre Husi milisler, vatandaşların evlerini bombalarken, evlerin bir kısmı yerle bir oldu ve onlarca çocuk da ciddi şekilde yaralandı. Mahalle sakinleri, milislerin ev ve insanları yok etmek, halk arasında panik yaratmak için kasıtlı olarak bombardıman gerçekleştirdiğini vurguladı.

7 sivil hayatını kaybetti

Amalika Tugayları’nın tıbbi kaynaklardan aktardığına göre, Husi milisleri tarafından yerleştirilen mayınların patlamasıyla Hudeyde’nin güneyindeki el-Tuhayta şehrindeki el-Şacan bölgesinde 7 sivil hayatını kaybetti, 10 sivil de yaralandı. Yaralanan siviller ise tedavi edilmek üzere el-Tuhayta’daki bir hastaneye nakledildi.

Husi milisleri tarafından Kızıldeniz sahili yakınlarındaki bölgelere yapılan havan topu saldırısında da çok sayıda çocuğun ağır yaralandığı ifade edildi.

Sivilleri savaş cephesine gönderiyorlar

Husi milisler, sivilleri zorla savaş cephelerine alma, bombardıman gerçekleştirme, uluslararası ve yerel yardım kuruluşlarını hedef alma gibi ihlallerini de sürdürüyor.

Taiz polisi, askeri ve güvenlik kurumları dışında cephede görevlendirilmeye dair herhangi bir emrin, yasadışı olduğunu duyurdu.

Taiz polisi tarafından Şarku’l Avsat’a yapılan açıklamada, şehirdeki askeri ve güvenlik yönetiminin vatandaşlara, bu yönde talimat verdiği belirtildi. Tüm vatandaşlara, aykırı herhangi bir kişiyi belgelemede işbirliği yapma çağrısı yapıldı. Taiz polisi ayrıca, son zamanlarda şüpheli bazı tarafların askeri ve güvenlik kurumları haricindeki askeri birliklere katıldığını açıkladı.

Yetkililer ayrıca, meşru otorite dışında adım atan tarafların ilgili yasalar uyarınca cezalandırılabilecek suçlara karşı uyanık olmaları gerektiği çağrısında bulundu.

Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı Korgeneral Ali Muhsin Salih el-Ahmar ise Yemen’in İran destekli Husi milislerden kurtarılması için ordu tarafından ortaya koyulan çabalara övgüde bulundu. Geçtiğimiz Cuma günü 4. Askeri Bölge Komutanı Binbaşı General Fadıl Hasan ile bir telefon görüşmesi gerçekleştiren el-Ahmar, Suudi Arabistan önderliğindeki koalisyon ülkelerinin Yemen’in kurtuluşu için sarf ettiği çabalara karşı takdirlerini dile getirdi.