Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler tarafından hedef alınan Suudi petrol tankeri hafif hasar aldı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Suudi Arabistan bandrollü bir petrol tankeri, İran’a bağlı Husi terörist milislerinin işgali altında olan Hudeyde Limanı’nın batısındaki uluslararası sularda dün sabah, Husilerin saldırısına uğradı.

Saldırı girişimi, Yemen’deki meşru hükümeti destekleyen Arap Koalisyonu’nun Deniz Kuvvetleri’nin gemilerinin müdahalesi etmesiyle başarısız oldu ve küçük çaplı hasarlarla sonuçlandı.

Koalisyon Kuvvetleri Sözcüsü Albay Turki el-Maliki, bu terörist saldırının, Babu’l-Mendeb Boğazı ve Kızıldeniz’deki deniz trafiği güvenliğine ve uluslararası ticarete karşı ciddi bir tehdit oluşturduğunu ve çevresel ve ekonomik zararlara yol açtığını vurguladı.

Söz konusu girişimlerin sürdürülmesinin, bu milislerin ve bölgesel ve uluslararası güvenlik konusunda milisleri destekleyenin tehlikesini ve Hudeyde Limanı’nın terör saldırıları için askeri üs olarak kullanılmasına devam edildiğini teyit ettiğini belirtti.

Maliki, Koalisyon’un ortak kuvvetler komutanlığının, Babu’l-Mendeb Boğazı ve Kızıl Deniz’deki deniz trafiği özgürlüğünün ve uluslararası ticaretin süreklilik, güvenlik ve istikrarının korunmasına yönelik tüm tedbirleri aldığının altını çizdi. Bunun, Koalisyon’un ortak kuvvetler komutanlığının Yemen’i güvenli ve istikrarlı hale getirme ve uluslararası ekonominin yanı sıra bölgesel ve uluslararası güvenlik ve istikrarın korunmasına katkıda bulunma konusundaki merkezi rolüne olan bağlılığının bir parçası olduğunu ifade etti.

Maliki, deniz trafiği hatlarına ve uluslararası ticarete karşı terör saldırılarının düzenlenmesi amacıyla askeri üs olarak kullanılmasını önlemek için Hudeyde şehrinin meşru Yemen hükümetine teslim edilmesinin önemini yineledi.

Öte yandan Yemen Enformasyon Bakanı, Suudi petrol tankerinin Husi militanları tarafından hedef alınmasının, Husi suç çetesini destekleyen bölgesel tarafları, krizi yöneten ve bölgedeki çatışmayı körükleyen gizli ellerin varlığını açıkça ortaya çıkardığını ve Kızıldeniz’deki uluslararası ticaretin güvenliği ve selameti için açık bir tehdit oluşturduğunu belirtti. “İran, birkaç gün önce Hürmüz Boğazı’ndaki uluslararası ticaret akışını durdurmak için savurduğu tehditleri hayata geçirmede başarısız oldu. Uluslararası tepkiden ve doğrudan savaşa girmekten korkarak Kızıldeniz’deki trafik akışını durdurmak için kolunu (Husi milisleri) hareket ettirmeye yöneldi. Sana’daki BM Özel Temsilcisi’nin varlığına rağmen Husilerin, Suudi petrol tankerine karşı bu terörist saldırıyı düzenlemesi üzüntü verici. Milislerin barış konusunda ciddi olmadığını yeniden teyit eden bu saldırı, BM temsilcisi ve tüm dünya tarafından anlaşılması gereken bir mesajdır” ifadelerini kullandı.

Bakan sözlerine şöyle devam etti: “Hudeyde Şehri’nin ve Limanı’nın iadesi, İranlı Husi milislerinin Kızıldeniz’deki uluslararası ticaret hareketine yönelttiği tehdide karşı köklü bir çözümdür. Aynı zamanda milisleri uluslararası kararların uygulanmasına boyun eğmeye zorlamak ve bölgedeki güvenlik ve istikrarı yeniden tesis etmek için atılmış bir adımdır. Uluslararası toplumun İrantarafından desteklenen Husi milislerinin işlediği suçlara ve bedelini tüm dünyanın ödediği tankeri hedef almasına karşı sessiz kalması, İran ve desteklediği Husilerin teröre, korsanlığa ve Kızıldeniz’deki uluslararası ticaret hareketini engelleme girişimine devam etmesine neden olacak. Kızıldeniz’deki seyrüsefer güvenliği konusu sadece Yemenlilerin, Suudilerin veya Arapların çıkarlarıyla ilgili değil değil, aynı zamanda petrol, doğal gaz ve çeşitli tür malzemelerin ticaretinin yapıldığı en önemli uluslararası boğazlardan birinde dünya ticaret hareketinin uluslararası güvenliğiyle de ilgilidir. Bu durum suçlu milislerle ile birlikte mücadele etmemiz gerektiğini kanıtlıyor.”

Yemen’deki meşru hükümeti destekleme amacıyla kurulan Arap Koalisyonu liderliği, Yemen limanlarına giden gemilere izin vermeye devam ediyor. Bu bağlamda iki tanesi Hudeyde limanına olmak üzere çeşitli limanlara giden gemiler için 8 izin verdi.

Koalisyon liderliği, 3 geminin yüklerini boşaltmak için Hudeyde limanında bulunduğunu ve 6 geminin limana girmek için beklediğini belirtti. Öte yandan Hudeyde limanındaki Husi milisleri, buğday ve şekerle yüklü Amina adlı geminin limana girmesini 11 gündür kasıtlı olarak engelliyor.