Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler tarafından silah altına alınan çocuklar, yaşadıklarını anlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’de, İran destekli darbeci Husi militanlar, her geçen gün suçlarına bir yenisini ekliyor. Husi militanlar, Yemenli çocukları silah altına alarak cepheye sürüyor.

Husiler tarafından cepheye sürülen çocuklardan bazıları, yaşadıklarını CNN’e anlattı. Yemen’in Marib kentinde, Husilerden kurtarıldıktan sonra sosyal hayata kazandırılmak için kentteki rehailitasyon merkezinde psikolojik tedaviye alınan çocuklar, yaşadıkları travmadan henüz kurtulamamış.

Darbeci Husi militanlar tarafından zorla silah altına alınan 13 yaşındaki Yunus adlı Yemenli çocuk yaklaşık bir yıl boyunca silah taşımaya zorlanmış. Yunus, yaşadıkları hakkında, “Kendimi bir anda insanları öldüren kişilerin arasında buldum” derken, kendisi de bir çatışmada yaralanmış.

Yunus, CNN’e verdiği röportajda, “Çatışmalarda bazıları başlarından bazıları karınlarından vurularak ölüyordu. Çok korkmuştum. Bir şarapnel parçası bana isabet ettiğinde öleceğimi düşünmüştüm. Şuana kadar bu korkudan kurtulmuş değilim” diyor.

Zorla cepheye sürülen 13 yaşındaki Umra ve Naci ise cephedeki görevlerinin ölüleri ateş altından çekmek olduğunu anlatıyor.

“Amcamın cesedini gördüm”

Çocuklar, başlarından geçen olaylardan birini şöyle anlatıyor, “Bir gün cesetleri kontrol ederken aralarında amcamın cesedini de gördüm. Çok ağladım. Amcamın cesedini oradan çıkaramadım.”

Birleşmiş Milletler (BM) verilerine göre, 2015 Mayıs ayından bu yana, Yemen’de 2 bin 369 çocuk zorla silah altına alınarak cepheye sürüldü. Ülkede çocukların silah altına alınmasının takip edilmesinin önünde büyük engeller bulunuyor.

Savaşcı Yemenli çocuk sayısı 6 bin civarında

Yemenli yetkililer ise zorla silah altına alınarak cephelere sürülen Yemenli çocukların sayısı 6 bin civarında. Yetkililere göre, veba salgını nedeniyle zor günler geçiren ülkede, 20 bin çocuk rehabilitasyon merkezlerinde psikolojik tedavi görüyor.

BM, geçtiğimiz yıl yayınladığı raporda, çocukları zorla silahlandıran Husi militanlara sert eleştiriler yöneltilmişti. Raporda, Husiler tarafından silah altına alınan yaklaşık 359 çocuğun yaşlarının 11’in altında olduğu belirtiliyor.

Çocuklar, hamal olarak da kullanılıyor

Rapora göre, silah altına alınan çocuklar, çatışmaların yanı sıra, kontrol noktaları, mayın temizleme birlikleri ve hamal olarak da kullanılıyor.

Mareb sahrasındaki rehabilitasyon merkezinde psikolojik tedavi gören çocukların anlattıklarına göre, Husi militanlar çocukları çatışmalarda da kullanıyor.

Rehabilitasyon merkezindeki çocuklardan biri olan 13 yaşındaki Salih, eline aldığı kalem ve kağıtla, arkasına Katyuşa füzesi yerleştirilmiş bir pikap çiziyor. Salih çizdiği resimde, pikap sürücüsüne işaret ederek, “İşte bu benim” diyerek, kendisinin Husilere Katyuşa füzesi platformlarını ulaştırmakla görevli olduğunu söylüyor.

CNN muhabirlerinin getirdiği kameraları füze kaidelerine benzeten çocuklar, muhabirlere, kendilerini cepheye süren Husilerin, “Kafirlere karşı savaşacaksınız” dediğini ifade ediyor. Çocuklardan biri olan Abdullah, füze kaidesini kullanırken sağ ayağının yanmasına sebep olmuş. Abdullah’ın ailesi bu olayı onu kardeşini kurtarmak için bahane ederek Abdullah’ı kurtarmayı başarmış.

Çocuklar halüsinasyonlar görmeye devam ediyor

Çocukların travmadan kurtulması oldukça zor bir süreç. Savaş şartlarından etkilenen çocuklar yaşadıkları travmalar yüzünden uzun süre halüsinasyonlar görmeye devam ediyor. 13 yaşındaki Yunus, bazen duvarların kendisine baktığını düşündüğü anlatırken, “Bana bakan duvarların arkadaşlarımı öldüreceğini daha sonra da sıranın bana geleceğini düşünüyorum” diyor. Yunus, bu travmadan dolayı günlerce kendisini odasına hapsetmiş.

Uluslararası Af Örgütü’nün (Amensty) geçtiğimiz yıl yayınladığı rapora göre, Husiler silah altına aldıkları çocukların ailelerine para vereceklerine dair söz veriyor. Husi militanlar, silah altına aldıkları her çocuk için ailelerine aylık 80 ila 120 dolar arası meblağlar ödüyor.