Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Husiler, tarihi His Camii’ni bombaladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen Ulusal Ordusu kuvvetleri, dün, Arap Koalisyonuna ait savaş uçaklarının Yemen’in kuzeybatısındaki Hucce kentinde Husi militanlara ait silah depolarını vurmasına eş zamanlı olarak, Husilerin Taiz kentinin güneyinde ilerleme girişimlerini püskürtürken, koalisyon uçaklarının bombardımanıyla ağır kayıplar veren Husi militanlar, Yemen’in His kentinde bulunan tarihi Ulu Cami’ye top ateşi saldırısı gerçekleştirdi.

Ulusal Ordu kuvvetleri ile Halk Direniş Komitaları’nın (HDG), Yemen’in batısındaki el-Cerrahi kentinde ilerleyiş kaydetmesinin ardından, Husiler, liderleri Abdulmelik el-Husi’den sonra örgütün ikinci adamı konumundaki Muhammed Ali el-Husi’yi, Hudeyde kentindeki militanlarına moral vermek üzere bu kente gönderdi. Hudeyde kentinde Husi karşıtı bir yerel bir kaynak, Şarku’l Avsat’a Husi liderin Ulusal Ordu ve HDG güçlerinin el-Cerrahi kenti yakınlarındaki ilerleyişini durdurmak için bölgeye onlarca militan gönderilmesi yönünde talimat verdiğini ve Hudeyde’deki yerel yetkililere, kenti savunmak için daha fazla militan eğitme emri verdiğini bildirdi.

Husilerin kontrolündeki SABA haber ajansında yer alan habere göre, Husi cemaatinin ikinci lideri konumundaki Muhammed Ali el-Husi, Hudeyde kentinde, Husi militanlara verilen ideolojik eğitimin tamamlanması münasebetiyle düzenlenen bir törene katılarak, ideolojik eğitimlerini tamamlayan militanlar eğitimleri boyunca cemaatin Humeyni tarafından belirlenen ilkelerini öğrendi.

His kentindeki yerel kaynakların bildirdiğine göre, ulusal ordu kuvvetleri tarafından özgürleştirilen His kentine saldırı düzenleyen Husi militanların, kentte bulunan tarihi Ulu Cami’ye top ateşi ve katyuşa füzeleriyle bombardıman düzenlediğini, bombardıman sonucunda tarihi caminin bir kısmının tahrip olduğunu ifade etti.

Husi militanların, His kentinin doğusundaki bazı köylerde üslenmek için çok sayıda Yemenliyi evlerinden çıkardığını belirten yerel kaynaklar, Husi militanlar tarafından, ulusal ordu ve HDG kuvvetlerinin el-Cerrahi kentine yönelik ilerleyişini durdurmak amacıyla bölgedeki yollara mayın döşendiğini sözlerine ekledi. Husi militanlar tarafından bombalan His Ulu Camii, Yemen’de asırlar önce kurulan ilk camilerden biri olarak biliniyor.

Arap Koalisyonu, Husilere ait mevzileri vuruyor

Suudi Arabistan öncülüğündeki Arap Koalisyonuna ait savaş uçakları, Yemen’in kuzeyindeki sınır ili Hucce’nin kuzeyindek, Hiran kenti yakınlarında bulunan Husi mevzilerine bombardıman düzenledi. Bombardımanlarda, Husilere ait bir silah deposu imha edildi. Koalisyon uçaklarının bombardıman düzenlediği bölgeler, Yemen Ulusal Ordusu tarafından ele geçirilmeye çalışılan Hucce’ye 15 kilometre mesafedeki Harad kenti yakınlarında bulunuyor.

Taiz kentinde ise ulusal ordu güçleri, Husi militanların, dün sabah saatlerinde Hifan beldesine yönelik ilerleme çabalarını püskürttü.
Yemen Ulusal Ordusu’nun resmi internet sitesi September.net de yer alan haberde, “Ulusa ordu güçleri, Husi militanların Taiz kırsalındaki ilerleme çabalarını saatler süren çatışmalardan sonra başarısızlığa uğrattı” ifadeleri kullanıldı.

Yerel kaynaklara dayanılarak verilen haberde, “Ulusal ordu güçleri, Husi militanların el-Kaaş ve Tebbe el-Dab’i beldeleri yakınlarındaki mevzilerini imha ederken, çatışmalarda onlarca Husi militan öldürüldü ve yaralandı” cümlelerine yer verildi.

Yemen Ulusal Ordusu kuvvetleri, önceki gün de, Taiz’in güneyindeki Salu beldesi yakınlarında Husi militanların ilerleme girişimini püskürtmüştü. Resmi kaynakların bildirdiğine göre, Arap Koalisyonu güçleri, Taiz’in çeşitli bölgelerinde süren çatışmalara eş zamanlı olarak darbeci Husi militanlara ait mevzileri bombardımana tutmuştu.

September.net sitesinde yer alan habere göre, Koalisyon Güçleri, Taiz’in doğusunda Cevletu’l Kasr köyünde, Husilere çalışan İranlı casusların bulunduğu bir binayı hedef alırken, eş zamanlı olarak, Taiz’in doğusunda bulunan Husilere ait mevziler ile Sala kasabasındaki Husilerin güvenlik merkezini bombalamıştı.